Гэр / Хумс / Бэлтгэл бүлгийн цаасан дээр дизайн хийх хичээлүүд. "Хөлөг онгоц" (оригами) Оригами хаврын бэлтгэл бүлэг сэдвээр ахлах бүлгийн нээлттэй дизайны хичээлийн тойм.

Бэлтгэл бүлгийн цаасан дээр дизайн хийх хичээлүүд. "Хөлөг онгоц" (оригами) Оригами хаврын бэлтгэл бүлэг сэдвээр ахлах бүлгийн нээлттэй дизайны хичээлийн тойм.

____________________

Танин мэдэхүйн хөгжил (K-ID)

Сэдэв: Үнэг.

Зорилтот: оригами хэрхэн хийхийг сурах.

Хөтөлбөрийн агуулга:

Боловсрол: тоглоомоор дамжуулан оригами хичээлийн сонирхлыг нэмэгдүүлэх; янз бүрийн чиглэлд дөрвөлжин нугалах замаар шинэ тоглоом хийж сурах; .; хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах нөхцөл; цаасаар хийсэн бүтээгдэхүүнээр найрлага үүсгэх;

Хөгжиж байна: анхаарал, ой санамж, гар, нүдний нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх;

Боловсрол: цаасан дизайны сонирхлыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц:

1. Танилцуулга.

- Зохион байгуулах цаг.

2. Үндсэн хэсэг.

- харилцан яриа:

Өө залуусаа, хараарай.

Хэн нэгэн биднийг цонх руу шидэв

Захиаг хар.

Магадгүй энэ нь нарны туяа юм

Бидний нүүрийг юу гижигддэг вэ.

Магадгүй бор шувуу ч байж магадгүй

Нисч байна уу?

Магадгүй муур бол хулгана шиг үсэг,

Чи намайг цонх руу татсан уу?

Энэ захидал хэнээс ирснийг мэдмээр байна уу? (хариулт)

Захиа уншиж, энэ сайхан хайрцаг дотор юу байгааг олж мэдье.

"Найзууд аа! Удахгүй энд байгаа хүн бүрийг яаравчлаарай! Гайхамшигт улс таныг хүлээж байна, Эрдэм мэдлэг, инээд хөөрийг авч яваарай, Чадварлаг гар таны билет. Оригами улсын оршин суугчид "- ямар төрлийн "Оригами" улс болохыг та мэднэ" (хариуцлагатай)

За залуусаа, Оригамигийн нутаг руу явцгаая? (хариулт) Дараа нь гараа нийлүүл. Бие бие рүүгээ инээмсэглэ. Оригами чамаас асууж байна! Та найзууд, бидэнтэй танилцаарай! Анхааралтай сонсох:

Өдөр шөнөгүй ой дундуур тэнүүчилж байна

Өдөр шөнөгүй олз хайж байна.

Тэр алхаж, чимээгүй тэнүүчилж,

Чих нь саарал өнгөтэй. (Чоно.)

Ямар ойн амьтан бэ

Та нарс модны доорх шон шиг боссон уу?

Тэр өвсний дунд сууж байхдаа

Толгойноос том чих үү? (Туулай.)

Жилийн турш үслэг дээл өмсдөг

Чихэрлэг шүдтэй

Тэр бөөрөлзгөнө үнэхээр дуртай

Зөгийн бал илүү хүчтэй юу? (баавгай)

Ууртай мэдрэмжтэй

Ойн цөлд амьдардаг

Хэт их зүү

Мөн утас байхгүй юу? (зараа)

зальтай хууран мэхлэлт,

Улаан толгой.

Сэвсгэр сүүл - гоо үзэсгэлэн!

Тэгээд түүний нэр. (Үнэг.)

Би нааш цааш үсэрдэг

Модны дундуур урам зоригтойгоор.

Хэзээ ч хоосон болохгүй

Би шүүгээтэй. (Хэрэм.)

Сайн хийлээ! Одоо хариултаа авцгаая (улбар шар өнгийн хуудас гаргаж ирэх) Залуус аа, хайрцагт өөр зүйл байна уу? (тэмдэглэл олох) уншъя...

"Залуус аа, үлгэр сонсохдоо бүх зүйлийг хэлснээр нь хий, эцэст нь та энэ үлгэрт ямар амьтан нуугдаж байгааг олж мэдэх болно."

Ширээн дээр очиж, суугаад энэ ямар үлгэр болохыг сонсоцгооё, бидний гар, шидэт навч үүнд тусална.

- хурууны гимнастик:

Энд миний туслахууд байна

Тэдгээрийг хүссэнээрээ эргүүлээрэй.

Нэг хоёр гурав дөрөв тав.

Тэд дахин тохирохгүй байна.

Тогшсон, эргүүлсэн

Тэгээд тэд ажиллахыг хүсээгүй

Энэ хуруу унтахыг хүсч байна.

Энэ хуруу орондоо оров!

Энэ нь ойролцоо бөхийж байв.

Энэ хуруу аль хэдийн унтаж байна,

Нөгөө нь унтаж байна.

Өөр хэн шуугиан тарьж байна вэ?

Чимээгүй, чимээгүй, чимээ гаргах хэрэггүй

Хуруугаа бүү сэрээ (шивнэж ярина)

Цэлмэг өглөө ирнэ

Улаан нар мандах болно.

Шувууд дуулах болно.

Хуруунууд босох болно.

Сэрээрэй, хүүхдүүд ээ.

Үлгэр үзэх цаг боллоо!

- физик минут:

Гурван толгой дохив.
Дөрөв - гар нь илүү өргөн,

Тав - гараа даллаж,
Зургаа - байрандаа чимээгүйхэн суу.

- практик хэсэг:

1. Таны өмнө нэг цаас байна. Гэнэт энэ нь асар том цэвэрлэгээ болж хувирсан гэж төсөөлөөд үз дээ. Энэ хөндийн нэг үзүүрт Нарцисс, нөгөө талд нь Сарнай ургажээ. (Эсрэг талын булангуудыг ямар нэгэн дүрсээр тэмдэглээрэй.)

2. Нэгэн өдөр хүчтэй салхи шуурав. Тэр Сарнайг үндсээр нь сугалж аваад Нарцисс руу аваачлаа. (Дөрвөлжин хуудасны эсрэг талын хоёр буланг хооронд нь холбоно) Цэцэгүүд уулзаж, мэдээжийн хэрэг найзууд болсон. Тэд нэгэн зэрэг толгой сэгсэрч, дэлбээгээ нугалж, орондоо бэлдэв.

3. Гэтэл нэг удаа клирин дундуур нэг охин явж байв. Тэр Сарнайг хараад түүнийг сугалж аваад, өндөр, өндөр ууланд гэртээ аваачив. (Үйлдвэрлэсэн гурвалжинг тоймоороо уултай төстэй байхаар байрлуул.)

4. Тэнд тэр цэцэрлэгт сарнай тарьсан. Найзыгаа алдсан Рөүз өр зээлээ санаж, дараа нь Нарцисс руу мессеж илгээхээр шийджээ. Гэвч тэр төрөлх далайн толгод нь аль зүгт байгааг мэдэхгүй тул өөрөөсөө хоёр дэлбээ шидэв. (Оригамигийн доод буланг дэлбээтэй харьцуулж гурвалжны дээд талд холбоно уу)

5. Сарнай эдгээр дэлбээгээ янз бүрийн чиглэлд шидэж, нэгийг нь хойд зүг рүү, нөгөөг нь өмнө зүг рүү нисэхийг хүсэв. (Гурвалжны булангуудыг тусгаарла.)

6. Гэвч харамсалтай нь дэлбээнүүд нь өтгөн ойд унасан гүрвэлийн цэцэгт хүрч чадаагүй юм. (Хүүхдүүдийн анхаарлыг атираат дүрсний дээд гурван булан руу чиглүүл.)

7. Сарнай тайвшрахын аргагүй байв. Тэр Нарциссаас мэдээ хүлээж байсан ч мэдээ алга. Яагаад ч юм хажуугаар нь амьтан гүйгээд өнгөрөв. Түүнийг ямар их гунигтай байгааг хараад тэрээр түүнд тусламж үзүүлэв. Роза түүнд Нарцисс хүрэх замыг тайлбарлав. (Гурвалжин дээр туузыг нугалав.)

8. Сайхан сэтгэлтэй амьтан зам дагуу мэдээгээр гүйв. Энэ нь нарийсч, дараа нь өргөжсөн. (Туузыг анхны өргөнийг нь өөрчлөх замаар нээнэ үү.)

9. Орой болоход амьтан Нарциссыг олов. Одоо л цэцэрлэгт шилжүүлэн суулгах санаатай бас түүж авав. Амьтан чичирч, нөгөө охиндоо Нарциссыг найз охиндоо аваачих хэрэгтэй гэж тайлбарлахыг оролдов. Гэвч охин түүнийг ойлгосонгүй. Дараа нь Сарнай хошуу, замын элч түүнийг дуудаж байна. Тэр сүүлээ даллав. (Амьтны амыг нугалах. Сүүлийг нь нугалах.)

10. Охин амьтны араас явж, удалгүй найздаа зочлохыг олж мэдэв. Тэнд тэр Розаг хараад бүх зүйлийг ойлгов. Тэр Нарциссыг хажуудаа тавиад, цэцэгсийн аврагчийг илбэв.

3. Эцсийн хэсэг.

- Үр дүн: (Ямар завь гарч ирснийг хараарай. Та сайн ажилласан, завьнууд жигд, үзэсгэлэнтэй болсон).

- Тусгал.

Цэцэрлэгийн бэлтгэл бүлэгт багш нь хүүхдэд сурагчийн хувийн шинж чанарыг төлөвшүүлэх асуудалтай тулгардаг. Сургуулийн өмнөх насны төгсгөлд хүүхэд танин мэдэхүйн болон хувь хүний ​​хөгжлийн өндөр түвшинд байх ёстой.

Энэ даалгаврыг хэрэгжүүлэхэд сурагчдын гар хөдөлмөрийг зөв зохион байгуулах нь ихээхэн хувь нэмэр оруулдаг. 6-7 насандаа хүүхдүүд уран сэтгэмж, төсөөлөл, ерөнхий ойлголт, дүгнэлт хийх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлдэг. Санах ой хөгжиж, сайн дурын шинж чанартай болдог: хүүхэд анхаарал, ойлголтыг объектод ухамсартайгаар төвлөрүүлж, сайн дурын хүчин чармайлтаар удирддаг, сайн дурын анхаарал 30 минут хүрч чаддаг.

Танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны үндсэн хэлбэр нь тоглоом юм. Тоглоомын үйлдлүүд илүү төвөгтэй болж, тэдгээрийг гүйцэтгэхийн зэрэгцээ сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд амьдралын янз бүрийн нөхцөл байдалд хүмүүсийн харилцан үйлчлэлийг ойлгодог. Дүрд тоглох тоглоомын орон зай илүү бодолтой болдог. Сурган хүмүүжүүлэгчийн ашигладаг чиглэлүүдийн нэг бол цаасан дизайн юм.

Цэцэрлэгийн бэлтгэл бүлгийн цаасан барилгын ажил

Энэ бүлэгт хүүхдүүдийн харааны үйл ажиллагаанд дамжуулж буй хүрээлэн буй орчны бодит байдлын зургуудыг илүү анхааралтай бодож, илүү төвөгтэй болгодог. Зургийн хувьд сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд танил болсон урлагийн бүтээлүүдийн зургийг ("Чебурашка", "Цасан охин", "Мойдодыр" гэх мэт) ашигласан. Сурагчид бүтээлдээ объект, дүрийн дүр төрхийг нарийвчлан илэрхийлэхийг хичээдэг. Хөвгүүд, охидын гар урлалын ялгаа тод харагдаж байна.

Төрөл бүрийн материалаар (цаас, картон гэх мэт) загвар зохион бүтээх хичээл дээр 6-7 насны хүүхдүүд багшийн аман зааврыг дагаж, урьд өмнө эзэмшсэн арга барилаа санах ойгоос хуулбарлан гар урлал хийх боломжтой. Янз бүрийн түвшний нарийн төвөгтэй загваруудын дизайныг сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд, дизайны дагуу гүйцэтгэдэг. "Загвараар бүтээх" даалгаварууд нь дизайн, бүтээлч чадварыг хөгжүүлж, загварын бүтээлч шийдлээр бодох сэтгэлгээг идэвхжүүлдэг; Сурагчид үйл ажиллагаагаа бие даан удирдаж, ажлыг зохион байгуулж сурдаг.

6-7 насны хүүхдүүдийн орон зайн дүрслэлийг гүнзгийрүүлэхийн тулд харааны үйл ажиллагааны хөтөлбөрт цаасан барилгын хичээлийг оруулах шаардлагатай. Цаастай ажиллах үндсэн арга барилыг эзэмшсэний дараа сурагчид цаасан хуудсыг нугалах нарийн төвөгтэй хэлбэрийг эзэмшиж, өөрсдөө гаргаж авах боломжтой. Сурган хүмүүжүүлэгчийг өмнө нь бүтээсэн зургуудад нэмэлт өөрчлөлт оруулах, тэдгээрийг янз бүрийн материалаар чимэглэх хүсэл эрмэлзлийг дэмжих хэрэгтэй - энэ нь хүүхдийн бүтээлч хөгжилд хувь нэмэр оруулдаг.

Барилгын төрлүүд

  1. Эзлэхүүн дизайн. Гурван хэмжээст загвар бүтээх нь хүүхдүүдэд онгоцон дээр бүтээхээс илүү таашаал өгдөг. Эзлэхүүн гар урлал нь хүрээлэн буй ертөнцийн объектуудын онцлог шинж чанарыг илүү анхааралтайгаар урвах боломжийг олгодог. Цаастай ажиллахад байгалийн болон хаягдал материалыг ашигладаг.
  2. Туузан барилгын ажил, түүний дотор нэхэх. Хүүхдүүд цаасан туузаас барилгын техникийг бэхжүүлдэг: "цагираг", "навч", "баян хуур". Цаасан туузнаас сүлжих, дөрвөлжин нэхэх нарийн моторт ур чадварыг гайхалтай хөгжүүлдэг. Зэгсэн элементүүдийг цаасны бүтцийн нэг хэсэг болгон ашигладаг.
  3. Оригами- Янз бүрийн загварын цаасан дээрээс нугалах Японы урлаг. Энэхүү цаасан дизайны техникийг ялангуяа цэцэрлэгийн бэлтгэлийн бүлэгт ашигладаг, учир нь энэ нь хэд хэдэн маргаангүй давуу талтай байдаг.
    - нарийн моторт ур чадварыг идэвхтэй хөгжүүлэх;
    - хурууны үзүүр дэх мэдрэхүйн төгсгөлийг өдөөх замаар тархины яриа, сэтгэхүйн төвүүдийн үйл явцыг сайжруулдаг;
    - санах ойг хөгжүүлэх;
    - бүтээлч сэтгэлгээ, төсөөллийг хөгжүүлэх;
    - нүд, гарны ажлыг зохицуулах.
    Оригами хичээлүүд нь ирээдүйн оюутны хүүхдийн хувийн шинж чанарыг бүрдүүлэх, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх, гараа бичихэд бэлтгэх ажлыг гүйцэтгэх ёстой.
  4. Кусудамань цаас нугалах эртний Японы урлаг юм. Бөмбөрцөг загвар нь цаасан модулиудаас үүсдэг. Кусудама элементүүдийг хооронд нь оёж эсвэл наасан (хоёр дахь сонголт нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд тохиромжтой). Та кусудамуудыг практик зорилгоор хийж болно - хурлын танхим, танхим, тоглоомын өрөөг кусудамаар чимэглэх (таазнаас өлгөгдсөн).

Барилгын материал

Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдийн хувьд дизайны хичээлд ашигласан материалд хязгаарлалт байхгүй. Тэд 6-7 насандаа цаас, картоноос геометрийн хэлбэр, янз бүрийн нарийн ширийн зүйлийг хайчилж авахдаа сайн байдаг. Энгийн материал (бичих цаас, энгийн картон) нь бие даасан бүтцийн элементүүд эсвэл гар урлалыг бүхэлд нь бий болгоход ашиглагддаг боловч энэ тохиолдолд зориулалтын дагуу будах, наах болно. Төсөөллийг идэвхжүүлж, загвар бүтээх санааг бие даан хөгжүүлэхийн тулд сурагч бүр бүх төрлийн цаас, хаягдал материалын сонголт, санаагаа дуусгах туслах элементүүдийг судалж, сонгох чадвартай байх ёстой. эсвэл гар урлалыг чимэглэх (гол төлөв байгалийн материал ба дагалдах хэрэгсэл).

Загварын хичээлүүд зохион байгуулагддаг өрөөнд суурилуулах, шаардлагатай тоног төхөөрөмж, материалыг хадгалах тавиур суурилуулахыг зөвлөж байна. Ахлах болон бэлтгэл бүлгийн сурагчдад өрөөнд байгаа сурган хүмүүжүүлэгчийг байлцуулан шүүгээнд байгаа эд зүйл, материалыг судалж, төлөвлөгөөг хэрэгжүүлэхэд шаардлагатай зүйлийг сонгохыг зөвшөөрнө.

Тавиур дахь тоног төхөөрөмжөөс (бүлэгт байгаа хүмүүсийн тооноос хамаарч багц) байх ёстой.

  • энгийн, буржгар хайч;
  • цавуу;
  • будаг, харандаа, эсгий үзэг (төлөвлөгөөг дуусгахад шаардлагатай);
  • сойз;
  • захирагч ба харандаа;
  • бэлэн загвар;
  • технологийн газрын зураг.

Барилга угсралтын цаасан материалыг тавиурын тавиур дээр гарын үсэгтэй хавтас эсвэл хайрцагт хадгалах ёстой - хүүхэд ангийнхныхаа асуултыг сатааруулахгүйгээр ажлын явцад шаардлагатай цаасыг хялбархан олох боломжтой.

Барилгын тавиур дээр хадгалах боломжтой материалууд:

  • Бичгийн багц, өнгөт (гялгар, царцсан, хилэн) цаас, картон.
  • Тусгай товойлгон цаас эсвэл ханын цаасны зүсэлт.
  • Атираат цаас, чимээгүй байдал.
  • Боодол, баглаа боодлын цаасны ороомог ба/эсвэл хаягдал.
  • Цаасан салфетка, хээтэй ширээний бүтээлэг.
  • Сэтгүүл, сонин, хуучин ил захидал, ханын болон халаасны хуанлигийн хуудсууд.
  • Бүх төрлийн картон сав баглаа боодол: шүдэнзний хайрцаг, үнэртэй ус эсвэл чихэр хийх хайрцаг, сүүн бүтээгдэхүүн, шүүсний цаасан уут.
  • Нэг удаагийн цаасан аяга, таваг, жигнэх хөгц.
  • Хаягдал материал: цаасан алчуураар хийсэн цаасан ханцуй, хүнсний хальс эсвэл ариун цэврийн цаас, утас хийх картон дамар, чихрийн цаас, шоколадны боодол гэх мэт.

Фото зургийн цомог: дизайны явцад янз бүрийн цаасан материалыг ашиглах жишээ

Ажилд төрөл бүрийн картон хайрцаг, өнгөт цаас, өнгөт Атираат цаас ашигласан. Картон хайрцагны загварт ашиглах жишээ Шүдэнзний хайрцагны загварт ашиглах жишээ Тугалган цааснаас ханцуйны загвар зохион бүтээхэд ашиглах жишээ Гар урлал дээр үндэслэсэн - цаасан ханцуйны хэсгүүд Сэтгүүлийн хуудасны загвар гаргахад ашиглах жишээ Сэтгүүлийн хуудасны загвар гаргахад ашиглах жишээ Цаасны загвар гаргахад ашиглах жишээ бэхтэй. Ажиллахад маш таатай, хөнгөн, гоё материалтай. Үнэтэй цаасны барилгын ажилд ашиглах жишээ Атираат цаасыг барихад ашиглах жишээ Шүдэнзний хайрцаг барихад ашиглах жишээ Картон хайрцаг ба голын барилгын жишээ Шүүсний уут барихад ашиглах жишээ

Дизайныг бусад дүрслэх урлагийн техниктэй хослуулах

6-7 насны хүүхдүүд бүтээлч үйл явцад дүрслэх урлагийн бусад техникийг оролцуулан дизайн ашиглан гар урлал бүтээх санааг бодож сэтгэж чаддаг. Сурагчид санаагаа гүйцээж, гар урлалыг чимэглэхийн тулд янз бүрийн арга техникийг ашигладаг. Бэлтгэл бүлгийн ангид цаасан хийцийг дараахь дүрслэх урлагийн техникээр нэгтгэдэг.

  • Өнгө будах.Энгийн картон, картон хайрцаг, цөм, цагаан цаасан аяга, хавтангаар хийсэн хийцийг будгаар бүрсэн байх ёстой. Будаггүй картон материалаар хийсэн гар урлал нь дуусаагүй дүр төрхтэй бөгөөд энэ нь объектын уран сайхны дүр төрх биш харин нөхцөлт юм шиг санагддаг. Цэцэрлэгт картон гар урлалыг будахад гуашийг ихэвчлэн ашигладаг. Гэхдээ жижиг хэмжээтэй бүтээлийг зурахын тулд та уран сайхны нийлэг будаг ашиглаж болно. Нийлэг будагны онцлог:
    - дэвсгэр нь гэрэлтэхгүй (ашигласан картон савны бичээс эсвэл зураг дээр будаж болно);
    - хурдан хатах;
    - янз бүрийн эффекттэй (гялгар, царцсан, сувдан, металл эффект);
    - үнэтэй материал, дизайны элементүүдийг будах эсвэл өрсөлдөх чадвартай ажилд зориулсан нийлэг будагтай байх нь зүйтэй болов уу.
  • Зурах- хүүхдийн хамгийн дуртай үйл ажиллагааны нэг бөгөөд энэ нь бүтээлч үйл ажиллагаа явуулах боломжийг олгодог. Бага насны бүлгүүдийн дизайны хичээл дээр хүүхдүүд загварын гадаргуу дээр янз бүрийн элементүүдийг (нүүр царай, хувцасны нарийн ширийн зүйл, барилгын цонх, хаалга гэх мэт) зурах эсвэл ажлын хэсэг дээр тулгуурлан дэвсгэр зурах замаар гар урлалыг эцсийн байдлаар харуулдаг. байшингийн ойролцоох өвс, үүл гэх мэт).Тэнгэрт нар, модны мөчир гэх мэт). Бэлтгэл бүлэгт төслийн үйл ажиллагааг хэрэгжүүлэх явцад зураг төслийг дизайнтай хослуулдаг. "Замын дүрэм", "Москвагийн Кремль", "Сансар дахь хүн" сэдэвт цаасан урлал нь тухайн объектын гадаргуу дээр нарийвчилсан зураг зурах, гар урлал дээр үндэслэсэн суурь дэвсгэр эсвэл хэв маягийг бий болгох явдал юм.
  • Өргөдөл. Энэ төрлийн ажлыг сурагчид баригдсан объектыг том суурин дээр засах, загварын гадаргуу дээр хэв маягийг бий болгох арга болгон ашигладаг хэвээр байна.
  • Загварчлал ба пластилинографи. Загварыг чимэглэж, найрлагыг нь дуусгахын тулд хуванцар нарийн ширийн зүйлийг ашигладаг. Пластилинографийн элементүүдийг (хавтгай үндсэн дээр хуванцараар "зурах") дэвсгэрийг бэлтгэх үе шатанд ашигладаг.

Хичээл эхлэх урам зориг

Цаасан дизайн заах нэг зорилт бол цаасан материалтай ажиллах сэдлийг бий болгох явдал юм. Танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг зохион бүтээх, идэвхжүүлэх үйл явцад анхаарал хандуулах хамгийн үр дүнтэй арга бол хичээлийн бэлтгэл үе шатанд, магадгүй цаасан загвар хийх ажил дууссаны дараа сэдэл өгөх материалыг ашиглах явдал юм. Хичээл эхлэхийн тулд багш янз бүрийн арга техникийг ашиглаж, нэмэлт тоног төхөөрөмж татах боломжтой.

  • Харааны материалын хэрэглээ: сэдэвчилсэн зурагт хуудас, зураг, тараах материал бүхий стенд.
  • Ардын болон сурган хүмүүжүүлэх үлгэрийн текстийг ашиглах.
  • Шүлэг, хүүхдийн шүлэг, зүйр цэцэн үг, оньсого унших.
  • Сурагчдын туршлага, мэдлэгийг уриалах: харилцан яриа хийх, эргэцүүлэн бодох даалгавар.
  • МХХТ-ийн хэрэглээ (танилцуулга үзүүлэх).
  • Хөгжмийн дагалдан.
  • Гэнэтийн мөчүүд, асуудалтай нөхцөл байдал, тоглоомуудыг бий болгох.

Ангид урам зориг өгөх материалыг ашиглах жишээ

Хичээлийн сэдэвУрам зориг өгөх эхлэл
"Өвөлждөг шувууд"Энэ хичээлд сэдэл өгөх өргөн материалыг ашигласан болно.
- гэнэтийн мөчийг барьж байна (Шувууны хувцастай бага ангийн багш Шаазгай өрөөнд орж ирэн ойд үл ойлгогдох өөрчлөлтүүд гарсан тухай хүүхдүүдэд мэдэгдэв: зарим шувууд ниссэн, бусад нь үлдсэн. Шаазгай хүүхдүүдээс тусламж хүсэв. тэр ойд юу болсныг олж мэдэв).
- тоглоомын нөхцөл байдлыг бий болгох (багш хүүхдүүдийг ой руу аваачдаг - модны загвар бүхий өрөөнд урьдчилан бэлтгэсэн булан руу хөтөлдөг).
- карттай даалгавар: хүүхдүүд амьтан, шувуудыг нэрлэж, картуудыг хоёр овоолго болгон бүлэглэх.
- оньсого:
Армян саарал цув өмссөн зальтай хүү,
Хашаандаа эргэлдэж, үйрмэг цуглуулж байна. (бор шувуу)
Улаан хөхтэй, хар далавчтай,
Үр тариа ховхлох дуртай
Уулын үнсэн дээр анхны цас орсноор дахин гарч ирнэ. (Бульфинч)
Өнгө - сааралдуу, зуршил - хулгай,
Дуу нь сөөнгө байна. (Хэрээ)
- шувуудын өвөлждөг тухай яриа (зарим нь яагаад нисдэг, зарим нь хоол хүнс олж, хүйтнийг хэрхэн даван туулдаг вэ).
- хоёр дахь гэнэтийн мөчийг бий болгох (өвгөн Лесовичок залууст дугтуй илгээсэн бөгөөд үүнд өвөлждөг шувуудын цаасан дүрсийг зохион бүтээх диаграммууд багтсан болно).
- аудио материалыг ашиглах (байгалийн дуу чимээг арын дэвсгэр болгон бичих - ойн шувуудын дуулж, жиргэх).
"Заан"- нууц:
Энэ араатан асар том юм
Араатны ард - жижиг сүүл.
Араатны өмнө - том сүүлтэй.
Мэдээжийн хэрэг, энэ бол тэр.
Мэдээжийн хэрэг, энэ бол ... (Заан).
- зураг бүхий зургийн цаас ашиглан (сурагчдаас зааны амьдрах орчин - далай, элс, далдуу мод, нар зэргийг дүрсэлсэн зургийг судлах), сурган хүмүүжүүлэгчийн шүлгийг унших:
Аз жаргалгүй заан алхаж байна,
Шинээр ирсэн хүмүүсийг дэмий л хүлээж байна.
Түүнд сайн зүйл хий
Зааны нялх хүүхдэд найзтай болоорой!
(Энд даалгавар байна - оригами техник ашиглан зааны нялх хүүхэдтэй найзалж, ватман цаасан дээр хавсаргана.)
- заануудын тухай өгүүлдэг хүүхдүүдийн өмнө нь уншсан бүтээлүүдийн тухай яриа (Б. Житковын "Заан", "Заан хэрхэн усанд орсон тухай" өгүүллэгүүд, В. Котаевын "Заан" шүлэг, Р. Киплингийн "Зааны хүүхэд" өгүүллэг).
- цаасан дүрсийг нугалах дуртай хүүгийн тухай сурган хүмүүжүүлэх үлгэрийг багш ярих эсвэл унших. Нэгэн өдөр тэр цаасаар хийсэн үлгэрийн орныг мөрөөдөж, хаан нь маш гунигтай байсан - тэдэнд амьтан байхгүй байв. Хүү цаасан хаант улсын асуудлыг барьж байгуулснаар шийджээ. Мөн хаан түүнд шувууд, загас, амьтад байдаг, зөвхөн chanterelles нь гайхамшигтай хаант улсын оршин суугчдад хангалтгүй хэвээр байгаа улс орны амьдрал ямар сайхан болохыг харуулсан самбар илгээв.
- тоглоомын нөхцөл байдлыг бий болгох: сурагчид оригами техник ашиглан амьтны дүрсийг наасан байгалийн объектуудыг дүрсэлсэн самбарыг судалж үздэг. Багш хүүхдүүдийг гараа туршиж, цаасан орны захирагчид туслахыг урьж, түүнд зориулж өнгөт цааснаас chanterelles хийж, самбарт хавсаргана.

Хичээлийн хураангуй бэлтгэх

Түр зуурын хичээлийн төлөвлөгөө

Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа 30 минутаас ихгүй байна.

  1. Зохион байгуулалтын мөч 1-2 минут.
  2. Хичээлийн урам зоригтой эхлэл - 5-6 минут.
  3. Хичээлийн зорилго, зорилгыг тодорхойлох, сурагчдад схемийг дагаж мөрдөхийг амаар зааж өгөх эсвэл 5-6 минутын турш объект барих үйл ажиллагааны төлөвлөгөөний хүүхдүүдтэй ярилцах.
  4. Сурагчдын бие даасан ажил 8-12 минут.
  5. Бүтээлийг үзүүлэх, зураг төсөл боловсруулах явцад тулгарч буй бэрхшээлийг хэлэлцэх (хэрэв байгаа бол) 3-4 минут.
  6. Хичээлийг дүгнэх 1-2 минут.

Тодорхой ангиудын жишээг ашиглан гар урлал хийх явцад оюутнуудын ашигладаг арга техникээс хамааран бэлтгэл бүлгийн дизайны хичээлийн зорилго, зорилтуудыг тодорхойлох хувилбаруудыг авч үзье.

СэдэвЗорилтотДаалгавруудБарилгын техник
"Cockerel"Туузан цааснаас том хэмжээтэй тоглоом хийж сур.- дүрслэлийн сэтгэлгээг хөгжүүлэх;
- байгаль, амьтдыг хүндэтгэх боловсрол;
- тууштай байдал, үнэн зөв байдлын боловсрол.
- талыг нь нугалсан хуудаснаас загвар хайчлах;
- гогцоо бүхий туузыг наах;
- төлөвлөгөөний дагуу туузыг өнгө, хэмжээгээр сонгох.
"Уралдааны машинууд"Ариун цэврийн цааснаас картон хоолой дээр суурилсан анхны гар урлалыг хэрхэн бүтээхийг заах.- янз бүрийн материалтай ажиллах ур чадварыг сайжруулах;
- бодолтой найруулгыг бүтээхэд суралцах;
- гар урлалыг илэрхийлэх чадварыг заах;
- байгалийг хүндэтгэх боловсрол (хаягдал материалыг бүтээлч ажилд ашиглах).
- цилиндр объект дээр материалыг боож наах;
- төлөвлөгөөний дагуу эд ангиудыг наах (дугуй);
- зүсэх (бүхээг);
- гар урлалын бүрэн бүтэн байдлыг өгөх (өнгө будах).

"Амьтанд зориулсан овоохой" сэдвээр хийсэн хичээлийн хураангуй

ЗорилтотӨгөгдсөн загварын дагуу онгоцонд шүдэнз, өнгөт цаасаар байшин барих.
ДаалгавруудОрон зайн сэтгэлгээг хөгжүүлэх.
Модон байшингийн бүтцийн талаархи санаа бодлыг бий болгох.
Схемийн дагуу цаасыг нугалах чадварыг бэхжүүлэх.
Тэдний үйлдлийг үнэлэх чадварыг бий болгох.
МатериалӨнгөт картон ба цаас, шүдэнз, цавуу, хайч.
урьдчилсан ажил"Гурван бяцхан гахай" үлгэрийг уншиж, байшинг дүрсэлсэн чимэглэл, саваа тоолохоос эвхдэг байшин, өнгөт цаасыг үзэх.
Хичээлийн явцБагш гурван бяцхан гахайн тухай үлгэрийн эхлэлийг уншиж, сурагчидтай яриа өрнүүлэв: тэд дараа нь баатруудад юу тохиолдсоныг санаж, залхуу байдлын талаар бодож байна уу? Хүүхдүүдийг бүлэгт байгаа материалаар байшин барихыг урьж байна.
Байшин барих схемийг судлах: сурагчид схемийн зааврыг бие даан тайлахыг оролддог, сурган хүмүүжүүлэгч нь бодлын галт тэрэгний урсгалыг чиглүүлж, шаардлагатай бол засч залруулдаг.
Биеийн тамирын сэдэвчилсэн хичээл:
Алхаар тогших, (Нэг нэг рүүгээ нударгаа тогших.)
Би шинэ байшин барьж байна. (Алга нь өнцгөөр чиглэсэн, хурууны үзүүрүүд нь хоорондоо холбоотой байдаг - байшин.)
Тэр гацуур шиг том байх болно, (Хоёр гарынхаа хурууг хооронд нь холбож, цонхыг харуул; алгаа өөр рүүгээ эргүүлж, дунд хуруунууд бие биедээ хүрнэ.)
Цонх байх болно, хаалга байх болно. (Эрхий дээш - хаалга.)
Би хүн бүрийг дотор нь оруулна: (Алга нийлүүлж, эрхий хуруугаа дээш, чих шиг.)
Хулгана, туулай, үнэг. (Долоовор болон дунд хуруу нь чихийг харуулдаг - туулай. Алга нь ирмэг дээр, эрхий хуруу нь дээшээ, долоовор хуруу нь нугалж байна - үнэг.)
Сурагчид шаардлагатай материалыг бие даан сонгож, дизайныг үргэлжлүүлэхийг урьж байна.
Шаардлагатай бол хүүхдүүд ядарсан бол "Шувууд" гадаа тоглоом тоглож болно.
Шувууд үүрэндээ суугаад гудамж руу хардаг.
Тэд зугаалахыг хүсч, бүгд чимээгүйхэн нисдэг.
Хүүхдүүд хөлийнхөө үзүүр дээр гүйж, шувуу шиг гараа даллана. Эхлээд тэд ширээгээ тойрон жижиг тойрог гүйлгэж, дараа нь том тойрог гүйлгэж, ажилдаа сууна.
Хичээлийн төгсгөлд хүүхдүүд гар урлалыг хатааж, байшингуудыг харж, хамгийн жигд, цэвэрхэнийг нь сонгодог.
Багш нь хүүхдүүдийг ажилдаа хичээл зүтгэл, идэвх зүтгэлийг нь магтдаг.
Бүх хүүхдийн гар урлалыг эцэг эхчүүдэд зориулсан үзэсгэлэнд зориулж хийсэн.

Оригами дугуйлангийн хөтөлбөр

Оригами хичээл долоо хоногт хоёр удаа явагддаг бөгөөд хичээлийн үргэлжлэх хугацаа 25 минут байна. Оригами хичээлийг 10-аас илүүгүй хүнтэй дэд бүлгүүдэд заах нь зүйтэй.

Сурагчид дунд болон ахлах бүлгийн хоёрдугаар хагаст оригами техникийн үндсэн ойлголтуудтай танилцаж болно. Энэ тохиолдолд дугуйлангийн хөтөлбөрийг өмнө нь сурсан нугалах ур чадварыг давтахад чиглэсэн хичээлүүдийн тэргүүлэх хэлбэр нь хамтын үйл ажиллагаа байхаар зохион бүтээсэн байх ёстой: оригами дүрс ашиглан сэдэвчилсэн програм үүсгэх, дараагийн тоглоом эсвэл бүтээлч үйл ажиллагаанд зориулж объект үүсгэх (жишээ нь). Хүүхэлдэйн жүжиг тавихад зориулагдсан).

Хэрэв хүүхдүүдэд боломжит, тэдний чадварт тохирсон даалгавар өгвөл оригами дугуйланд суралцаж дуусахад тэд ирээдүйн нэгдүгээр ангийн сурагч болохуйц үр дүнд хүрэх болно. Тойргийн ангиудад хүүхдүүд эртний оригами урлагтай танилцах замаар олон улсын соёлын үнэт зүйлстэй танилцдаг (үүнд кусудама бүтээх тусдаа арга техникийг оруулав). Хүүхдүүд үйлдлийн талаар тайлбар хийх, схемийг тайлбарлахдаа геометрийн салбараас нэр томъёог ашиглаж сурдаг: цэг, өнцөг, хурц өнцөг, зөв ​​өнцөг, шугам, орой, талууд. Цааснаас дүрсийг нугалах үед хурууны үзүүр дээрх рецепторууд идэвхжиж, мэдрэлийн төгсгөлийн импульс тархинд орж, бор гадаргын харааны, оюун ухаан, ярианы төвүүдийн ажил идэвхждэг.

Оригами хичээлийн сэдвүүд нь олон янз байдаг бөгөөд ихэвчлэн цэцэрлэгийн амьдрал, үйл явдал эсвэл төслийн үйл ажиллагаатай холбоотой байдаг. Хүүхдүүд Ялалтын баяр (цааснаас малгай нугалах), Сансрын нисэгчдийн өдөр (пуужин) гэх мэт найрлагыг бүтээхийн тулд бүлэг эсвэл баримал хэлбэрээр баярын чимэглэл хийж болно.
Клубын үйл ажиллагааны хувьд эцэг эхийн оролцоотойгоор богино хугацааны төсөл хэрэгжүүлэхийг зөвлөж байна. Хамтарсан бүтээлч үйл ажиллагаа нь хүүхэд, насанд хүрэгчдийн хооронд итгэлцсэн харилцааг бий болгоход тусалдаг.

Тиймээс, оригами дугуйлангийн гол ажил бол сургуулийн өмнөх насны хүүхдэд иж бүрэн хөгжсөн хувь хүнийг төлөвшүүлэх явдал гэж бид хэлж чадна. Бэлтгэл бүлгийн сурагчдын хувьд дугуйлан дахь хичээлүүд нь бага сургуульд дизайн, загварчлалыг заах сайн үндэс суурь болно.

Ангиудыг хэд хэдэн үе шатанд хувааж болно:

  • Багшийн оригами дээжийг үзүүлэх. Залуус загварыг авч үзэж, дүн шинжилгээ хийдэг: энэ нь нэг хуудас цаас эсвэл хэд хэдэн хуудаснаас бүрдэх үү; гар урлалын үндэс болох оригамигийн үндсэн хэлбэр юу вэ; хуудастай ажиллах ямар аргуудыг хийсэн.
  • Техникийн газрын зургийг судлах - оригами нугалах схемүүд. Сурагчдын чадварын түвшнээс хамааран схемийг сурган хүмүүжүүлэгч эсвэл хүссэн хүүхдүүд тайлбарладаг (сурган хүмүүжүүлэгч нь чиглүүлэх асуулт асууж болно).
  • Дүрсүүдийг нэгэн зэрэг нугалах. Хүүхдүүдийн аль нэг нь бэрхшээлтэй тулгарвал нөгөө нь түүнд шаардлагатай үйлдлүүдийг тодорхой харуулж, амаар тайлбар өгөхийн тулд сурагчдыг хос болгон хуваахыг зөвлөж байна. Бэлтгэл бүлэгт сурган хүмүүжүүлэгчийн үйлдлүүдийг шууд харуулах нь барилгын туйлын хэцүү мөчүүдэд явагддаг гэдгийг санах нь зүйтэй.
  • Бие даасан тусламж үзүүлэх. Хүүхэд ангийнхнаас тусламж хүсэхээс ичдэг (багийн ажилд шинээр орсон, харьцдаггүй, орос хэлээр ярьдаггүй хүүхэд байж магадгүй) үүнийг сурган хүмүүжүүлэгч хийдэг.

Анги дахь сурган хүмүүжүүлэгчийн үүрэг бол сурагчдын сэтгэцийн үйл ажиллагааг зөв чиглэлд цаг тухайд нь чиглүүлэх явдал юм. Багш нь хүүхдүүдийн үйл ажиллагаа, зохиомжоор бие даан сэтгэх хүслийг урамшуулж, уран зөгнөлийг урамшуулдаг. Оригами бол нарийн төвөгтэй техник бөгөөд энэ нь маш их төвлөрөл, тэсвэр тэвчээр шаарддаг, гэхдээ ангид байгаа хүүхдүүд бол бүтээгчид юм! Оригами дугуйланд аль болох цөөн хориотой байх ёстой: хүүхэд бүх төрлийн цаасан материалыг ашиглах боломжтой, хэрэв тэр даалгавраа бусдаас өмнө гүйцэтгэсэн бол дараагийн шатанд бусдад сонирхолтой байж болох сонирхолтой техномап хайж олоорой. Хичээл дээр хүүхдүүд хамтын ажлын сонголтууд, хамтдаа юу хийхийг хүсч байгаагаа ярилцаж болно.

Оригами аяганы сэдэвт картын файл

Хичээлийн сэдэвХөтөлбөрийн агуулга, зорилго
"Китти"Эвхэх чадварыг бэхжүүлэх, үндсэн хэлбэрийг давтах. Загварын хэсгүүдийг квадратаар нугалж сурах. Оригами "ороолт" -ын үндсэн хэлбэрийг сурах. Ажилдаа үнэн зөв, анхаарал хандуулах боловсрол.
"Хүүхдэд зориулсан бэлэг"Шувууд, завьны загварыг нугалж сурах. Залуучуудыг халамжлах хүслийг нэмэгдүүлэх. Чөлөөт өнгө сонгох дасгал.
"хоёр хоолойт хөлөг онгоц"Оригами "хуушуур" -ын үндсэн хэлбэрийг нугалах ур чадварыг эзэмших. Тоглоомын үйл ажиллагаанд гар урлалыг ашиглаж сурах.
"Малгай"Дөрвөлжин цааснаас гар урлалыг нугалах ур чадварыг бэхжүүлэх. Амаар өгсөн зааврыг дагаж хуруугаа нарийн хөдөлгөөнд дасгана. Тоглоомын нөхцөл байдлыг бий болгоход түлхэц өгөх.
"Bullfinches"Хуудсыг янз бүрийн чиглэлд нугалах, булангуудыг нугалах техник. Эвхэх сургалт. Байгаль, шувуудыг хүндэтгэх хүмүүжил.
"Аавд зориулсан онгоц"Хоёр хэсгээс бүрдсэн цаасан дүрсийг зохиож сурах. Багшийн зааврыг дагаж мөрдөх чадварыг хөгжүүлэх.
"Шувуу""Цасан шувуу" оригамигийн үндсэн хэлбэрийг нугалах ур чадварыг дээшлүүлэх. Оригами схемийг өөрөө тайлбарлах чадварыг хөгжүүлэх. Оюутнуудын харилцааны чадварыг хөгжүүлэх.
"Руан салбар""Сум" -ын үндсэн хэлбэрээс гар урлал хийх чадварыг нэгтгэх. Тариалангийн нарийвчлал. Багшийн зааврыг дагаж мөрдөх чадварыг хөгжүүлэх.
"Улаан үнэг"Квадратыг янз бүрийн чиглэлд нугалах чадварыг бэхжүүлэх. Амаар өгсөн зааврыг үнэн зөв дагаж мөрдөх чадвар. Дууссан оригами чимэглэх чадварыг хөгжүүлэх.

Фото зургийн цомог: гүйцэтгэлийн схем ба оригами техник дэх ажлын жишээ

Технокарт Технокарт Технокарт Технокарт Технокарт Технокарт Технокарт Технокарт Технокарт Технокарт Оригами техникээр дизайн хийх Оригами техникээр дизайн хийх инженерийн оригами дахь бүлгийн ажил

"Цэцэг, эрвээхэйтэй гялбаа" сэдвээр хүүхдүүдэд зориулсан GCD-ийн хураангуй: оригами техник дэх хамтын ажил

Зорилтоторигами ашиглан хүүхдийн бүтээлч чадварыг сайжруулах.
Даалгаврууд- хүүхдүүдийг эрвээхэйний хөгжлийн үе шат, түүний амьдралын онцлогтой танилцуулах;
- танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх;
- үндсэн хэлбэрээс "давхар гурвалжин" үүсгэх чадварыг сайжруулж, зургийг шаардлагатай нарийн ширийн зүйлээр нөхөх;
- "дугтуй", "цаасан шувуу" гэсэн үндсэн хэлбэрийг нугалах ур чадварыг бэхжүүлэх;
- нүдний хөгжил;
- хамтын бүтээлч үйл ажиллагааны ур чадварыг хөгжүүлэх;
- байгалийг хүндэтгэх боловсрол.
материалцаасан дээр зурсан хаврын гялбаа;
хонх;
эрвээхэйний хөгжлийн үе шатыг харуулсан зургууд;
эрвээхэй;
үйл ажиллагааны картууд;
хөгжим "Цэцгийн вальс" П.И. Чайковский;
янз бүрийн өнгөт цаас;
хайч;
цавуу;
эрвээхэйний зураг.
урьдчилсан ажил"Хавар манай гудамжинд байна" сэдвээр ярилцлага
хаврын байгалийн гэрэл зургуудыг үзэх.
Г.Скребицкийн түүхийг унших “Ойн цэвэрлэгээнд. Хавар".
хаврын тухай шүлэг цээжлэх.
Хичээлийн явцТоглоомын нөхцөл байдлыг бий болгох: шидэт хонхны тусламжтайгаар багш хүүхдүүдийг хаврын нуга руу "шилжүүлж", ямар шавьж мэддэгийг санаж, тэдний өвөрмөц онцлогийг жагсаав.
Багш хүүхдүүдэд катерпиллар эрвээхэй болж хувирсан тухай үлгэр ярьж өгдөг.
Физминутка "Эрвээхэй"
Өглөө нь эрвээхэй сэрлээ.
Сунгаж, инээмсэглэв.
Нэг удаа - тэр өөрийгөө шүүдэрээр угаав.
Хоёр - гоёмсог дугуйлсан.
Гурав - бөхийж, суув.
Дөрөв цагт тэр нисэв.
Мөн таван цагт - тосгоны газар.
(Хүүхдүүд текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг)
Багш үлгэрт гардаг эрвээхэй эрвээхэйд цаасан цэцгүүдийг цэвэрлэж, дээр нь оригами эрвээхэй байрлуулахыг санал болгож байна. Гар урлалыг хэрхэн бүтээх талаар аман зааварчилгаа.
Хурууны гимнастик.
Caterpillar, Caterpillar,
(нэг гарын алга нь нөгөө гарынхаа дотор талд катерпиллар шиг "мөлхдөг")
Эрвээхэйн охин
(Алга нь гарны гадна талын дагуу мөрөн рүү буцаж "мөлхдөг")
Зүлгэн дээр мөлхөж байна
(нөгөө гарт мөн адил босоо)
Навч идэх:
Би!
Би!
Би!
Би!
(нэг алга нөгөө алган дээрээ дээш гулсаж, нөгөө далдуу модны хурууг өдөр болгон "хаздаг"
Би идлээ, унтмаар байна
(нэг гараараа нударгаараа зангидсан, нөгөө гар нь түүнийг хамардаг)
сэрлээ (алгаа дэлгэх)
эрвээхэй болж хувирав
(бугуйндаа гараа зөрүүлж)
Нис, нис, нис!
(загалсан алгаа далавч шиг даллах)
Сурагчид дизайн хийх даалгаврыг бие даан биелүүлэх.
Бүтээлийг үзүүлэх, дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэн дүгнэх.

Видео: "Дарвуулт онгоц" оригами дээрх нээлттэй хичээл

Сурагчдын дунд цаасан дизайны сонирхлыг хөгжүүлэхийн тулд хичээлийн ер бусын сэдвүүдийг сонгох, сургалтын тоглоомын хэлбэрийг ашиглах, сурагчдын бие даан тоглоход тохиромжтой дизайн хийх объектуудыг сонгох шаардлагатай. Хүүхдүүд загвар зохион бүтээх ур чадвараа хөгжүүлж, загварын дүр төрх, түүнийг хэрхэн бүтээх талаар урам зоригтойгоор бодож, санаагаа хэрэгжүүлэх материалыг сонгохдоо маш их таашаал авдаг - сурагчдад энэ сонголтыг хийх боломж байгаа эсэхийг шалгаарай.

Фото зургийн цомог: дизайны загварууд

Construction template Construction template Construction templates Construction templates Construction template Construction template Construction template Construction template Construction template Construction template Diagram for constructing objects from paper strips (weaving technique) Diagram for constructing objects from paper cones Diagram for constructing objects from paper cylinders Diagram designing objects from paper призмүүд

Светлана Бойко
"Бид хаврыг хүлээж байна" бэлтгэл бүлгийн оригами хичээлийн тойм.

Сэдэв: "Бид хавар хүлээж байна» .

Зорилго: Залуусынхаа мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэ хавар, сэргэсэн байгаль, түүний нарийн өнгө, хаврын анхны тоглоом, зугаа цэнгэлийн тухай.

Технологийн чиглэлээр хүүхдүүдэд завь хийхийг заа оригами.

Ажилдаа үнэн зөв, анхааралтай байх чадварыг төлөвшүүлэх, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

Харааны хэрэглүүр: хөлөг онгоц, завины зураг, техникийг ашиглан хийсэн завь оригами.

Багаж хэрэгсэл, материал: цаас оригами эсвэл өнгөт цаас, хайч, зааварчилгааны карт.

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Мэндчилгээ, сэдэв, зорилгын зурвас ангиуд.

2. Үндсэн хэсэг ангиуд.

Хүүхдүүдтэй энэ талаар чатлах хавар(урд талын).

Асуултууд:

1. Ирсэн хавар. Байгаль амьд болсон гэдэг нь юу гэсэн үг вэ?

2. Ямар өнгөөр ​​будсан байдаг хавар?

3. Ямар тоглоомууд хавар хамгийн их хайртай?

4. Та гол горхи, гэссэн талбайн дундуур завиар аялах дуртай юу?

Багшийн түүх.

Энэ үгийг сонсоод олон хүн гайхдаг « оригами» . Үүний зэрэгцээ, хүн бүр амьдралдаа ядаж нэг удаа дөрвөлжин цааснаас хамгийн энгийн бүтээгдэхүүн болох завь эсвэл онгоцыг бүтээсэн байх.

Энэ урлаг Японд төрсөн. IN "Японы шастир"Түүний эхлэл нь 610 оноос эхэлсэн гэдэг. Энгийн завь руу харахад анхандаа цаасан дөрвөлжин бүтээгдэхүүнд их хэмжээний хөрөнгө оруулсан гэж хэн санах билээ. Япончууд ч бас бүх зүйл богино настай, хэврэг, хоромхон зуур амьдардаг тул цаасанд хүндэтгэлтэй ханддаг байв. Тэд эрвээхэй, шүүдэр, нимгэн цаас гэх мэт зүйл бүрт мөнхийн амьсгал амьдардаг бөгөөд түүнийг барьж чаддаг байх ёстой гэж тэд итгэдэг байв.

Тиймээс дөрвөлжин - сансар огторгуйн бэлгэдэл бөгөөд дэлхий дээр юмс ирж, хэлбэр дүрсээ авдаг бөгөөд цаас - мөнхийн амьсгал бүрхэгдсэн мөч нь эцэг эх болжээ. ОРИГАМИ.

Өнөөдөр дэлхий даяар олон хүн урлагт донтож байна. оригами.

Одоо бид маш энгийн тоглоом хийх болно - завь.

Багш нь хөлөг онгоц, завины зургуудыг үзүүлж, хүүхдүүдтэй завь хийх зааварчилгааны картанд дүн шинжилгээ хийж, гэнэтийн хөдөлгөөн хийх үед хуруугаа огтлохгүйн тулд цаасаар хэрхэн ажиллахыг хэлж өгдөг.

Практик хэсэг ангиуд.

Багш нь сурагчдын ажлын байрны зохион байгуулалт, хөдөлмөрийн аюулгүй ажиллагааны дүрмийг дагаж мөрдөх байдалд хяналт тавьж, даалгавраа биелүүлэхэд хүндрэлтэй байгаа хүүхдүүдэд ганцаарчилсан тусламж үзүүлдэг.

3. Эцсийн хэсэг ангиуд.

Ажлын үр дүнг нэгтгэн дүгнэх, шилдэг хөлөг онгоцуудыг үзүүлэх, ажлын дутагдлыг арилгах.

Багш аа: За, залуусаа, завьнууд чинь бэлэн болсон тул та завиар явж болно. Ямар сэтгэл хөдөлгөм вэ!

Жижиг гол дээр

Би үргэлж хөгжилтэй байдаг.

Урсдаг, урсдаг ус

Энэ нь гялтгануур шиг гялалздаг.

Мөстэй цагираг

Жалга, уулын дор,

Өтгөн ногоон зүлгэн дээр

Тэр толгойгоо бүрхэв ...

Голын салхи хангинаж,

Хайрга дээр чичирч ...

Тэр том голд байдаг

Усан онгоцтой хамт гүйдэг.

Аз жаргалтай усанд сэлэх! Дараагийнх руу ажил мэргэжилямар сэтгэл хөдөлгөм усанд сэлэлтийн талаар богино өгүүллэг бэлтгэ.

Холбогдох хэвлэлүүд:

"Дунногийн захидал" бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдтэй хийх цогц хичээлийн тойм төлөвлөгөөЗорилго нь хүүхдийн харилцаа холбоо, хамтын ажиллагааны чадварыг хөгжүүлэхэд оршино. Сэтгэл хөдлөлийн эерэг харилцааг хөгжүүлэх, нэгтгэх даалгавар.

TRIZ ба RTV "Терем-Теремок" арга, техникийг ашиглан яриаг хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй"Терем - Теремок" конспектын арга зүйн боловсруулалт TRIZ ба RTV + англи хэлний арга, техникийг ашиглан яриаг хөгжүүлэх. Зорилтот:.

чиглэлийн үйл ажиллагааг нэн тэргүүнд хэрэгжүүлэх ерөнхий хөгжлийн хэлбэрийн цэцэрлэгийн хотын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага.

"Тавтай морил" эцэг эхийн хурлын төлөвлөгөө боловсруулах"Гэр бүл ба сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын харилцан үйлчлэл" сэдвээр АРГА ЗҮЙН ХӨГЖИЛ. ТӨЛӨВЛӨГӨӨ БОЛОВСРУУЛАХ ХЭЛБЭРТЭЙ- ЭЦЭГ ЭХИЙН УУЛЗАЛТ. Сэдэв: Тавтай морил.

Ажлын нэг өдрийн хуанлийн төлөвлөгөөний хэсгийг боловсруулахХотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага "126-р цэцэрлэг", Нижний Новгород 2015 он Хуанлийн фрагментийг боловсруулах.

Долоо хоногийн сэдэв "Шувууд ирлээ" (II бага бүлэг) Хугацаа ___ ___ 08/04/15 - 04/12/15 ___ Эцсийн арга хэмжээ (нэр, зохион байгуулалтын хэлбэр).

"Зэрлэг амьтад" 2 бага бүлгийн нэг өдрийн календарийн төлөвлөгөө боловсруулах.БОЛОВСРОЛЫН АЖЛЫГ ТӨЛӨВЛӨХ Бага 2-р бүлэг Сэдэв: “Манай дүү нар”, “Зэрлэг амьтад” Даалгавар: Мэдлэгийг баяжуулах.


Бэлтгэл бүлгийн багш Алексеенко Валентина Алексеевна бэлтгэсэн.

Зорилго: оригами аргыг ашиглан гурван хэмжээст дүрсийг хэрхэн бүтээх талаар үргэлжлүүлэн суралцах, цаасны чанар, шинж чанаруудтай үргэлжлүүлэн танилцах; уран сайхны амтыг төлөвшүүлэх, байгалийг хайрлах, хүндэтгэх.

Даалгавар: хүүхдүүдийг оригами хэв маягаар цэцэг хийх шинэ арга барилтай танилцуулах, хүүхдүүдэд хаврын цэцгийн талаархи санаагаа уран сайхны хэлбэрээр тусгаж сургах.

Оригами нугалах техникийг сайжруулж, нэг дөрвөлжин хуудаснаас алтанзул цэцэг хийж, энэ цэцгийн гадаад төрхийг илэрхийлэхийг хичээ.

Материал: хүүхэд бүрийн гоёл чимэглэлийн зориулалттай өнгөт цаасан хөнжил, алтанзул цэцэг бүхий гэрэл зураг, оригами загварын алтанзул цэцгийн дээж.

Хичээлийн явц.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр бид оригами цэцгийн баглаа хийх болно.

Би чамайг цэцгийн нугад урьж байна.

Бид самбар дээр ямар цэцэг харж байна вэ? (самбар дээрх алтанзул цэцэг)

Харж байна уу, нугын өвсөөр

Алтанзул цэцэг хөгжилтэй цэцэглэдэг.

Час улаан толгойнууд харагдаж байна

Тэгээд энд, тэнд, энд.

Алтанзул цэцэг ямар өнгөтэй вэ (улаан, шар, улбар шар гэх мэт)

Тэд хаана ургадаг (цэцэрлэгт, талбайд гэх мэт)

Манай цэцэг ямар хэсгээс бүрддэг вэ (нахиа, иш, дэлбээ)

Одоо би чамайг алтанзул цэцэг хийж сурахыг урьж байна.

Багш нь алтанзул цэцэг хэрхэн хийхийг харуулж байна.

Дөрвөлжин цаасыг диагональ байдлаар нугалав. Анхны байрлал руу тэлэх.

Хуудсыг хэвтээ байдлаар хагасаар нугалав. Өргөтгөх.

Дотор нугалаатай гурвалжин үүсгэхийн тулд уртааш нугалаа дотогшоо нугална. Энэ бол үндсэн загвар - гурвалжин (усны бөмбөг).

Дээд доод булангуудыг дээд тал руу нь нугална.

Загварыг эргүүлж, бусад доод булангуудыг доош харуулан адилхан хий.

Баруун буланг нь нугалж, дундуур нь атираатай ромбус хийж, загварыг эргүүлж, давтана.

Ирмэг болон булангуудыг дээшээ харсан эсэхийг шалгаарай.

Баруун буланг төв рүү нугалж, төвөөс бага зэрэг давна. Зүүн буланг баруун буланг бүрэн бүрхэхийн тулд нугалав. Баримлыг эргүүлж, үйлдлийг давт.

Нэг буланг нөгөө рүү нь наа. Дүрсийг эргүүлэх замаар энэ алхамыг давт.

Доод талд нь нүх олоод, нахиагаа хий.

Дэлбээнүүдийг зөөлөн хальслаарай.

Ишийг хэрхэн яаж хийх вэ:

Бид ишийг навчаар нугалав

Дөрвөлжин хуудсыг дээш нь доош нь эргүүл.

Баруун болон зүүн булангуудыг дундуур нь урагш сунгана

Одоо үүссэн хажуугийн булангуудыг схемийн дагуу дунд нь нугална.

Дээд талын булангуудыг дундуур нь дахин нугалав.

Хэвтээ байдлаар хэлбэрийг хагасаар нугалав.

Одоо босоо байдлаар хагасыг нь нугалав.

Дотор гурвалжинг татаж, баруун тийш бага зэрэг татаж, шинэ нугалах шугамыг бэхлээрэй.

Физминутка:

Бидний нүүрэн дээр салхи үлээж байна

Мод ганхав

Салхи намуухан, нам гүм, нам гүм

Бэлтгэл сургуулийн "Цэцэг, эрвээхэйтэй гялбаа" бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан GCD-ийн хураангуй (оригами техник дэх хамтын ажил)

Зохиогч: Сафонова Ольга Владимировна, MBDOU "Хосолсон төрлийн "Chamomile" цэцэрлэгийн сурган хүмүүжүүлэгч, Ковылкино, Мордовийн Бүгд Найрамдах Улс.

Зорилтот:оригами ашиглан хүүхдийн бүтээлч чадварыг сайжруулах.

Даалгаварууд:
- хүүхдүүдийг эрвээхэйний хөгжлийн үе шат, түүний амьдралын хэв маягийн онцлог шинж чанаруудтай танилцуулах.
Хүүхдүүдийн "давхар гурвалжны" үндсэн хэлбэрээс гар урлал (эрвээхэй) бүтээх чадварыг нэгтгэж, зургийг шаардлагатай нарийн ширийн зүйлсээр нөхөх;
- "дугтуй", "цаасан шувуу" гэсэн үндсэн хэлбэрийг ашиглан оригами техник ашиглан алтанзул цэцэг нугалах чадварыг нэгтгэх;
- нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;
- эрвээхэйний далавч дээр хэв маягийг бий болгоход нүд, тэгш хэмийг хадгалах чадварыг хөгжүүлэх;
- хамтын бүтээлч үйл ажиллагааны ур чадварыг хөгжүүлэх;
- шавьжны амьдралын сонирхлыг хөгжүүлэх;
- байгалийн гоо үзэсгэлэнг анзаарах чадвар, түүнийг биширэх хүслийг төлөвшүүлэх;
түүнийг авраач.

Хичээлийн материал:
цаасан дээр зурсан хаврын гялбаа;
хонх;
эрвээхэйний хөгжлийн үе шатыг харуулсан зургууд;
эрвээхэй;
үйл ажиллагааны картууд;
хөгжим "Цэцгийн вальс" П.И. Чайковский;
янз бүрийн өнгөт цаас;
хайч;
цавуу;
эрвээхэйний зураг.

Урьдчилсан ажил:

Сэдвийн яриа: "Хавар манай гудамжинд байна"
хаврын байгалийн гэрэл зургуудыг үзэх.
Г.Скребицкийн түүхийг унших “Ойн цэвэрлэгээнд. Хавар".
хаврын тухай шүлэг цээжлэх.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн уу хүүхдүүд ээ! Зочдод анхаарлаа хандуулаарай. Тэдэнд сайн уу гэж хэлээрэй. Өнөөдөр би таныг ойн цэвэрлэгээ хийх сонирхолтой аялалд урьж байна.
Тэнд байхын тулд бид нэг болзол биелүүлэх ёстой. Одоо хүн бүр тухтай сууж, нүдээ аниад ид шидийн хонхны дууг сонсох хүртэл нээхгүй байх шаардлагатай болно.
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Тиймээс ... cilia унаж,
Нүд нь хаалттай.
Бид хаврын эрэг рүү явж байна ...
(тайван хөгжим эгшиглэж, хаврын нуга ил гарсан)
Энд зөөлөн сэвшээ салхи байна
бидний хацарт хүрч,
Гэрэлт нар бүгд бидэн рүү инээмсэглэж байна.
Энд бид амархан амьсгалж чадна
Яг, яг, гүн.
Салхи ирж байна, манай найз
Тэр хүн бүрт хүйтэн авчирсан.
Тэр хонх цохив
Хонх дуугарч байна (хонх дуугарч байна)
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Хүүхдүүд ээ, бид та нартай хамт байж, хаврын нугад ирлээ.
Надад хэлээч, хэдэн сар вэ?
Дөрөвдүгээр сард байгальд юу өөрчлөгдсөн бэ? (Нар илүү гэрэлтэж, дэлхийг дулаацуулж, цас хайлж, ногоон өвс гарч, модонд нахиа ургаж, жижиг навчис ургаж, цэцэг дэлгэрч, дулаан орноос шувууд нисч, шавьж сэрэв)
Та ямар шавьж мэддэг вэ?
Би та бүхэнд нэгэн сонирхолтой түүхийг ярихаар энэхүү цэвэрлэгээнд урьсан юм. Мөн хэний тухай та оньсого тааж сурах болно.
Оньсого сонс:
үсэрхэг, ногоон
Тэр навчнуудад нуугддаг
Хэдийгээр олон хөлтэй ч гэсэн
Гүйж чадахгүй хэвээр байна (Катерпиллар)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Ийм түүх манай гинжинд тохиолдсон.
Тэнд катерпиллар амьдардаг байв. Тэр өндөгнөөс гарч, навчис дээр мөлхөж, маш их иддэг. Бүгд түүнийг шоолж, тэр үнэхээр муухай байсан. Нэгэн өдөр Катерпилл хэнд ч харагдахгүйн тулд хүр хорхойн үүрэнд нуугдахаар шийджээ. Тэр мөчир дээр тухтай сууж, наалдамхай утсаар орооцолдов. Тэр дотор суугаад, суугаад унтжээ. Түүнийг унтаж байх хооронд өвөл өнгөрч, удаан хүлээсэн хавар ирлээ.
Нар одоо маш эрт мандаж, оройтож унтаж, дэлхий дээрх бүх хүмүүст маш их хичээнгүйлэн гэрэлтэж, тэднийг дулаацуулж, амьдрал хөгжилтэй болжээ. Цайвар ногоон манан ойн бүх хус, бүх улиас модыг бүрхэв.
Энэ нь юу байсан гэж та бодож байна вэ?
Зөв. Навчнууд задарч эхлэв. Эндээс л ойн баяр эхэлсэн.
Булшин шүгэлдэж, бутанд унасан, мэлхийнүүд голын ойролцоо чанга дуугарав, 5-р сарын цох мөчрүүдийн хооронд шуугив.
Катерпиллар мөн сэрж, антенаа гацаж, хүр хорхойн үүрнээсээ мөлхөхийг хүссэн даруйдаа нуруун дээр нь ямар нэгэн зүйл саад болж байгааг мэдэрсэн ...
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, түүнийг нуруун дээрээ катерпилл барихад юу саад болсон бэ?
Хүүхдүүд:Далавч!
Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо тэгж байгаа эсэхийг харцгаая, тийм үү?
Сурган хүмүүжүүлэгч:Манай гинжит юу болсон бэ?
Хүүхдүүд:Эрвээхэй рүү!
Энэ бол манай гинжит эрвээхэй болж хувирсан юм
Үлгэрийг цааш нь сонсоорой ... Тэр өөрийгөө сэгсэрч, гэнэт ... нисэв. Цөөрмийн дээгүүр нисч, тэр толинд байгаа мэт үзээд үзэсгэлэнтэй ... (эрвээхэй) харав. Тийм ээ, асар том тод далавчтай эрвээхэй. "Энэ гоо үзэсгэлэн хэн бэ?" тэр "Өө, энэ бол би! Би бол эрвээхэй! Тэр нуга дээгүүр нисч, түүнийг харсан бүх хүмүүс: "Ямар сайхан эрвээхэй вэ!" Эрвээхэй өлсөж байгаагаа мэдэрч, тод, анхилуун цэцэгсээр дүүрэн нуга олохоор шийдэв. Нуга руу эрвээхэй нисч ... зөвхөн ногоон зүлэг л байв.
(нуга ногоон зургийн цаасыг харуулах)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бид эрвээхэйд хэрхэн туслах вэ?
Хүүхдүүд:Та цэцэг хийж болно.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Өөр юу хийж болох вэ?
Хүүхдүүд:Эрвээхэй хий.
Та хаврын ямар цэцэг мэддэг вэ?
Би эрвээхэйнд зориулж алтанзул цэцэг хийхийг санал болгож байна. Эдгээр цэцэг хаврын улиралд манай цэцгийн мандал дээр ургадаг төдийгүй манай орны өмнөд хэсэгт зэрлэг байгальд байдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, гэхдээ эхлээд амарцгаая.

Физминутка "Эрвээхэй"
Өглөө нь эрвээхэй сэрлээ.
Сунгаж, инээмсэглэв.
Нэг удаа - тэр шүүдэрээр өөрийгөө угаав.
Хоёр - гоёмсог дугуйлсан.
Гурав - бөхийж, суув.
Дөрөв цагт тэр нисэв.
Мөн таван цагт - тосгоны газар.
(Хүүхдүүд текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Суудалдаа суу.
Түүнд зориулж цэцгийн нуга хийцгээе.

Бид "эрвээхэй", "алтанзул цэцэг" гэсэн дэд бүлгүүдэд ажиллах болно.

Бид эрвээхэй, алтанзул цэцэг хийх аргуудыг санаж, алхам алхмаар картуудыг авч үздэг.
Эрвээхэйний далавч дээрх хэв маягийн тэгш хэмтэй зохицуулалтыг би танд сануулж байна.
Хуруугаа бэлдцгээе.

Хурууны гимнастик.
Caterpillar, Caterpillar,
(нэг гарын алга нь нөгөө гарынхаа дотор талд катерпиллар шиг "мөлхдөг")
Эрвээхэйн охин
(Алга нь гарны гадна талын дагуу мөрөн рүү буцаж "мөлхдөг")
Зүлгэн дээр мөлхөж байна
(нөгөө гарт мөн адил босоо)
Навч идэх:
Би!
Би!
Би!
Би!
(нэг алга нөгөө алган дээрээ дээш гулсаж, нөгөө далдуу модны хурууг өдөр болгон "хаздаг"
Би идлээ, унтмаар байна
(нэг гараараа нударгаараа зангидсан, нөгөө гар нь түүнийг хамардаг)
сэрлээ (алгаа дэлгэх)
эрвээхэй болж хувирав
(бугуйндаа гараа зөрүүлж)
Нис, нис, нис!
(загалсан алгаа далавч шиг даллах)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Ажилдаа орцгооё. Бүх гар урлал нь цэвэрхэн байхын тулд ажлын хэсгийн мөр бүрийг хуруугаараа тэгшлэх хэрэгтэй гэдгийг санаарай.

Хүүхдийн бүтээлч байдал. (Тайвшруулах хөгжим сонсогддог. П.И. Чайковскийн "Цэцгийн вальс").

Сурган хүмүүжүүлэгч:Нугад үзэсгэлэнтэй цэцэгс цэцэглэж байв. Одоо бол эрвээхэй найзуудтайгаа хамт өдөржин цэцэгнээс цэцэг рүү нисдэг. Заримдаа тэр цэцэг дээр суугаад хилэн тод далавчаа зөөлөн дэлгэдэг.
Эргэн тойрноо хараад: "Энд ямар сайхан юм бэ! Би энд амьдарч байгаадаа ямар азтай вэ!
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, та үүнийг хийх дуртай байсан уу? Танд юу таалагдсан бэ?
Хүүхдүүд:хүүхдүүдийн хариулт.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Та өнөөдөр ямар шинэ зүйл сурсан бэ?
Та эрвээхэйд тусалсандаа баяртай байна уу?
Сайн хийлээ! Болгоомжтой байгаарай, амьд бүхнийг өрөвдөн хайрла, хүүхдүүд ээ! Үе тэнгийнхэн. сонсож, байгалийн гоо үзэсгэлэнг судалж, анхаарал халамж тавьж, нэмэгдүүлээрэй!
Хүүхдийн ажилд дүн шинжилгээ хийх.
Мөн эрвээхэйний гэрэл зургийн хичээлийн дурсгал болгон танд бэлэг болгон!