Domov / Hřebíky / Prostor v MŠ 2. mladší skupina. Shrnutí přímých vzdělávacích aktivit ve druhé juniorské skupině Téma: „Let do vesmíru

Prostor v MŠ 2. mladší skupina. Shrnutí přímých vzdělávacích aktivit ve druhé juniorské skupině Téma: „Let do vesmíru

Dnes bych vás rád upozornil na shrnutí tematické lekce věnované Dni kosmonautiky ve druhé mladší skupině mateřské školy.

Děti jsou od přírody velmi zvídavé, přitahuje je vše tajemné a neznámé, proto toto téma v žácích vyvolá pozitivní emoce. Nyní, ve věku 3-5 let, se moderní děti zajímají o vesmírné lodě a mimozemšťany, ale jejich znalosti jsou povrchní, založené na prohlížení informací, které nejsou vždy dostatečně informativní a srozumitelné pro jejich věk. Někdy si vesmír spojují s Hvězdnými válkami, piráty atd. agrese, která je vysílána v médiích.

Cíl: vytvoření základních znalostí o vesmíru, hvězdách, kosmonautech, jménech planet sluneční soustavy, svátku, který existuje v Rusku - Den letectví a kosmonautiky prostřednictvím integrace vzdělávacích oblastí: „Kognitivní rozvoj“, „Rozvoj řeči“ , „Umělecký a estetický rozvoj“, „Sociálně-komunikační rozvoj“, „Fyzický rozvoj“.

Materiály: demonstrační materiál o vesmíru (fotografie, ilustrace).

Předpráce: prohlížení názorných pomůcek znázorňujících dalekohled, výroba dalekohledu (role barvicích papírových ručníků).

1. Vzdělávací:

  • Vysvětlete význam slov „kosmonaut“, „kosmická loď“, „kosmodrom“, „beztížný stav“, „skafandr“, „gravitační síla Země“, „sluneční soustava“, „hvězda“, „astronom“.
  • Rozvíjet schopnost používat nová slova v řeči, povzbuzovat děti, aby odpovídaly na otázky.

2. Vývojové:

  • Rozvíjet jemnou a hrubou motoriku,
  • přispívají k utváření estetického vkusu
  • vytvářet podmínky pro emocionální reakci při učení se novým poznatkům
  • zavést smysl pro rytmus poslechem básní, rozvíjet paměť a řeč

3. Vzdělávací:

  • Rozvíjet schopnost komunikovat a vyjednávat s vrstevníky v procesu společných aktivit
  • Podporovat úctu k lidem v zajímavých a nebezpečných profesích, pomáhat uvědomovat si význam jejich práce pro společnost i jednotlivce.

Průběh lekce:

Otázka: Kluci, dostali jsme dopis, který napsala Lisa Barboskina (hrdinka slavného animovaného seriálu „Barboskina“), je velmi naštvaná, protože její bratr Druzhok se chce stát astronautem a letět do vesmíru, ale ona ne. vědět, kdo je astronaut a co tam umí létat.

Pedagog: Kluci, víte, kdo je astronaut? (odpovědi dětí)

Q: Přesně tak, tohle je muž, který letěl do vesmíru na vesmírné lodi.

Q: Chcete se stát astronautem a vydat se na vesmírnou cestu? Pak potřebujeme skafandr - to je speciální ochranný oděv pro práci ve vesmíru, protože tam není vzduch a je tam velmi, velmi chladno:

HRA "Kosmonaut":

Chci se stát astronautem! (ruce na opasku)

Oblékl jsem si skafandr (imitace oblékání)

Poletím na raketě (zvedněte ruce a spojte se nad vaší hlavou)

A otevřu všechny planety (udělej rukama velký kruh)

Otázka: Kluci, první člověk, který letěl do vesmíru, byl náš krajan Jurij Gagarin, a před lidským letem psi jménem Belka a Strelka navštívili vesmír a o den později se bezpečně vrátili na Zemi.

Q: 12. dubna 1961 obletěl naši planetu Zemi, kde žijeme, Jurij Gagarin na lodi Vostok-1 a od příštího roku začal být na návrh druhého kosmonauta země Germana Titova svátek se u nás každoročně slaví Den letectví a kosmonautiky.

B: čte báseň V. Stepanova „Jurij Gagarin“, děti ji několikrát společně opakují (pak se děti postaví do kruhu):

Ve vesmírné raketě (pohybujte se v kruhu, držte se navzájem za ruce)

S názvem "Východ"

Je první na planetě

Dokázal jsem vystoupat ke hvězdám. (zvednout ruce nahoru)

Zpívá o tom písně (paže zvednuté, tělo kymácející se)

Jarní kapky: (sklopí ruce a drží se za ruce)

Budou spolu navždy (konvergující do středu)

Gagarin a April!

Q: Tak, mladí kosmonauti, na čem poletíme do vesmíru?

D: Na raketě!

Otázka: Kde můžeme získat raketu, protože máme pouze moduly, ale žádnou kosmickou loď.

Děti nabízejí, že si postaví raketu (na stojanu visí ilustrace rakety).

Postavte HRU s raketou

vychovatel:

Letí ze Země do mraků

Jako stříbrný šíp.

Létá na jiné planety

Rychle...

Děti:. (raketa)

Otázka: Je to tak, astronauti létají do vesmíru na raketě (kosmické lodi) a odkud startuje, víte? Raketa startuje z kosmodromu, jedná se o speciálně určené a vybavené místo, odkud rakety startují do vesmíru (ukázat foto).

Otázka: Nyní vezměte na cestu, podle vašeho názoru, vše, co potřebujete, a připravte se na let.

Q: (Děti sedí na koberci kolem postavené rakety). 5, 4, 3, 2, 1 – START!

Čekají nás rychlé rakety

Létat na planety.

Jakoukoli chceme -

Pojďme na tohle!

Q: Kluci, co myslíte, astronaut by měl mít výborné zdraví, být nebojácný, silný, chytrý, protože musí pracovat v neobvyklých podmínkách, v nulové gravitaci. Co to podle vás je – stav beztíže? (Odpovědi dětí). Zamysleme se nad tím, co to je?

(Učitel ukazuje fotografii astronautů v zóně nulové gravitace).

Ve Vesmíru na člověka nepůsobí gravitační síla Země, díky které stojíme pevně na nohou a nepadáme, není tam žádná gravitační síla, takže astronauti nemohou stát na nohou, jakoby „plavou“ “, ale ne ve vodě, ale ve vzduchu.

HRA "Zero Gravity"

Učitel vyzve děti, aby vstaly z koberce a vyskočily co nejvýše.

Otázka: Když jste ve vzduchu, necítíte váhu svého těla. Stav beztíže můžete na Zemi pocítit i ve výtahu, ve chvíli, kdy se začne pohybovat dolů, když skočíte na trampolínu, když jedete autem a najednou spadnete do díry.

vychovatel:

Raketa má řidiče (zvedněte ruce a připojte se nad hlavu)

Milovník nulové gravitace (dejte ruce do stran a zatřeste tělem)

Anglicky astronaut (paže roztažené do stran a pokrčení ramen)

a v ruštině... (Kosmonaut) (ruce na opasku)

Děti napodobují pohyby astronautů ve vesmíru, hladce pohybují rukama, „vznášejí se ve vzduchu“

Otázka: Nyní se podívejme, jaké předměty jste si s sebou vzali na cestu vesmírem. (Děti ukazují lžíce, vidličky, deku, ovoce)

Otázka: Kluci, ve vesmíru nebudete moci jíst lžící a vidličkou. Proč myslíš, asi kvůli stavu beztíže, že? Jídlo nebude možné nakládat ani na talíře, protože se rozsype po celé vesmírné lodi, protože... neexistuje žádná gravitační síla země. Proto astronauti přijímají potravu ve speciálních tubách, podobných zubní pastě. A na polštářích se vám taky nebude spát, prostě vám uletí zpod hlavy. V prostoru nejsou ani postele. Astronauti spí ve speciálních spacích pytlích, které jsou připevněny ke stěnám rakety (Učitel ukazuje fotografii).

Otázka: Kluci, zahrajeme si hru „Snídaně pro kosmonautiku“.

HRA „Snídaně pro astronauty“.

Děti jedí ovocné pyré z doy-packu od známé firmy na dětskou výživu. Mladým astronautům stačí přitlačit na sáček a sníst pyré sami, aniž by na sebe vylili kapku, poté, co nejprve odšroubovali víčka.

V: No, kluci, osvěžili jsme se! Chutnala vám astronautská snídaně? Nyní nasedneme do rakety a letíme zpět do školky.

Děti spojí ruce nad hlavou a „létají“ v několika kruzích po místnosti, doprovázejí svůj let charakteristickými zvuky a každý přistává na svém „kosmodromu“ – židli.

Q: Tak jsme dorazili na Zemi. A teď jsme v laboratoři, připravte si dalekohledy na pozorování (jedná se o speciální zařízení, které umožňuje pozorovat hvězdy, značně zvětšuje a přibližuje obraz) nyní z nás budou astronomové (vědci, kteří pozorují nebeská tělesa: hvězdy, planety , tedy co se děje ve vesmíru).

Učitel rozdává role papírových ručníků, které si děti předtím namalovaly různými barvami.

Q: Astronomové, nyní budete pozorovat planety dalekohledem a já vám ukážu planety naší sluneční soustavy na flanelgrafu.

HRA „Zkoumání planet“

Otázka: Chlapi, všechny planety naší sluneční soustavy se točí kolem slunce (připevněte žlutý kruh a pak při čtení básně připevněte na stojan další planety různých barev a velikostí).

Všechny planety v pořádku

Každý z nás může jmenovat:

Jedna - Merkur,

Dva - Venuše,

Tři - Země,

Čtyři - Mars.

Pět - Jupiter,

Šest - Saturn,

sedm - Uran,

Za ním je Neptun.

Je osmý v řadě.

A po něm,

A devátá planeta

Jmenuje se Pluto. (A. Výška)

Otázka: Kluci, chcete udělat model naší sluneční soustavy? Jak to můžeme udělat, můžeš mi říct? Máme lepidlo, karton, modely planet (vystřižené kruhy různých barev), fotografii - ukázku Sluneční soustavy.

APLIKACE „Planety sluneční soustavy“

Materiály:

černý nebo tmavě modrý karton, lepidlo, vatové tyčinky, červený, žlutý, modrý kvaš, předřezané kruhy z barevného papíru - planety:

Merkur je malý hnědý kruh;

Venuše – větší růžový kruh;

Země je modrý kruh, o něco větší;

Mars je červený kruh o velikosti růžového kruhu;

Jupiter je šedý jako modrý;

Saturn je bílý s prstencem velikosti šedé;

Uran – modrý, stejně velký jako modrý;

Neptun - fialová, jako modrá;

Pluto (nepovinné, protože vědci mají tendenci souhlasit s tím, že Pluto není planeta) je bílé, přibližně o velikosti hnědé.

Pokrok:

  1. Lepíme slunce - žlutý kruh.
  2. Kolem Slunce lepíme další planety.
  3. Kolem jedné z planet (Saturn) nalepíme předem vyříznutý prstenec.
  4. Pomocí vatových tamponů navrhovaných barev děláme tečky - to jsou hvězdy.

Q: Kluci, díváte se na oblohu pozdě v noci? co tam vidíš? Asi hvězdy, měsíc, že? Víte, že dříve ve starověku si lidé mysleli, že hvězdy jsou stříbrné hřeby zaražené do nebe, ale ve skutečnosti to byly horké koule plynu a naše Slunce, které v létě tak jasně září, je také hvězda. A barva hvězdy závisí na teplotě jejího povrchu. Nejžhavější hvězdy jsou tedy ty s modrou nebo bílou barvou, méně horké hvězdy vyzařují žlutou barvu a právě horké hvězdy vyzařují červenou barvu. Nakreslete barevné hvězdy pomocí vatových tyčinek a získáme nádherný obrázek prostoru.

Otázka: Kluci, Lisa Barboskina se velmi bojí a bojí se o svého bratra Družku, jak ji můžeme uklidnit, ukázat jí, jak je to zajímavé ve vesmíru, jak je to krásné? Podívejte se na obrázky, které jste vytvořili o vesmíru, a chcete ji ukázat? Dovolte nám udělat výstavu a ukázat ji všem, Lise Barboskina a vašim rodičům a prarodičům.

(Druhý den zanechte dopis od Lisy Barboskinové a přečtěte jej dětem, až přijdou do školky:

„Drazí kluci, jsem vám velmi vděčný za vaše krásná díla, teď chápu, proč můj bratr Družok tak chce letět do vesmíru, protože je to tam tak zajímavé a krásné. Děkuji mnohokrát!!! Lisa Barboskina")

Q: Líbilo se vám naše dnešní dobrodružství? Jaká nová slovíčka jste se naučili? Pamatujete si, jaké hry jsme dnes hráli? Na co nejraději vzpomínáte? Podařilo se vám postavit raketu hned nebo jste měli nějaké potíže? Co myslíte, kdyby neexistovali tak nádherné profese jako astronaut, věděli by lidé tolik o vesmíru jako astronom?

Název: Shrnutí ucelené tematické lekce „Vesmír“ pro děti druhé juniorské skupiny
Nominace: MŠ, Lekce, ECD, herní činnosti, 2. ml., střední skupina

Pozice: učitel
Místo výkonu práce: MBDOU „Mateřská škola č. 466 „Zhemchuzhinka“
Místo: oblast Nižnij Novgorod, město Nižnij Novgorod

Marina Topychkanová
Shrnutí GCD ve druhé juniorské skupině na téma: „Prostor pro děti“

Účel GCD: vytváření představ o prostoru.

Obsah programu

Vzdělávací cíle:

Rozšířit znalosti dětí o profesi astronauta;

Rozvinout zájem o průzkum vesmíru;

Naučte se tvořit fráze;

Aktivujte slovní zásobu předškoláků: vesmír, planety, satelit, vesmír, sluneční soustava, vesmírná stanice, trubice atd.

Vývojové úkoly:

Rozvíjet:

Komunikační dovednosti;

Schopnost myslet, uvažovat, reagovat úplnými odpověďmi;

Zraková paměť, logické myšlení, pozornost, představivost, zrakové a sluchové vnímání.

Vzdělávací úkoly:

Vychovat:

Láska a péče o náš společný domov – Zemi;

Přátelské vztahy;

Pěstujte zájem a zvědavost

Tvůrčí činnost a představivost.

Přípravné práce: Seznámení s vesmírem, planetami, zeměkoulí. Čtení knih o vesmíru, prohlížení ilustrací. Vytváření hádanek.

Materiál: prezentace „Prostor“, měkké bloky.

Očekávaný výsledek:

Zájem o téma „Vesmír“, aktivizace a obohacování slovní zásoby.

Úcta k přírodě.

Tajemství

Na černém nebi až do svítání

Lucerny svítí matně.

Svítilny - Svítilny

Menší než komáři.

(hvězdy) (Snímek 2)

Dalekohled vám pomůže zjistit, kolik hvězd je na obloze. (Snímek 3)

- A největší hvězda je Slunce ( Snímek 4)

Je hodně velký a každého zahřeje - neustále se tam dějí výbuchy a proto je od nich teplo.

– Stále existují planety obíhající kolem Slunce. (Snímek 5)

Báseň

Každý z nás může pojmenovat všechny planety v pořadí:

Jedna - Merkur, pět - Jupiter,

Dvojka je Venuše, šestka je Saturn,

Tři - Země, Sedm - Uran,

Čtyři - Mars,

Za ním je Neptun, je osmý v řadě,

A už za ní pak devátá planeta jménem Pluto

– A tomu všemu se říká Sluneční soustava.

– Jak se jmenuje naše planeta? (Země) (Snímek 6)Říká se jí také Modrá planeta, proč? V celé sluneční soustavě, jen na naší planetě, žijí lidé, existuje život. Jak vypadá? (za míček).

V blízkosti naší planety je vždy měsíc, je to satelit naší Země. (Snímek 7)

– Místo, kde se nacházejí nejen planety, ale i komety, se nazývá vesmír. (Snímek 8).

Kluci, chtěli byste do vesmíru? Na čem poletíme, jakou dopravou? (Raketa) (Snímek 9)

Postavíme raketu z měkkých bloků. (děti postaví raketu, postaví židle)

Hra "Pojďme létat do vesmíru"

Úkol: rozvíjet zručnost, rychlost reakce, motoriku dětí.

Všichni hráči stojí v kruhu, chytí se za ruce a jdou a říkají text:

Rychlé rakety na nás čekají -

Na procházky po planetách,

Cokoli chceme

Poletíme na tento.

Ale ve hře je jedno tajemství:

Není zde místo pro opozdilce.

Po pronesení posledních slov se děti vzdávají a běží k raketám.

– Brzy v dubnu bude svátek – Den kosmonautiky. Před mnoha lety náš člověk poprvé navštívil vesmír.

Jmenoval se Yu.A. Gagarin (Snímek 10)

A úplně prvními lidmi, kteří se dostali do vesmíru, byli psi Belka a Strelka. (Snímek 11)

– Ve vesmíru je také vesmírná stanice. (Snímek 12) Kde je možné provádět experimenty a studovat život ve vesmíru.

Ve vesmíru není vzduch a astronauti tam nechodí, ale létají. (Snímek 13)

Ve vesmíru se astronauti také zahřívají, takže teď strávíme minutu cvičením,

spolu s kosmonautem Yu A. Gagarinem. (Snímek 14)

Zahřát

Připravte se na zahřátí!

Odbočte doprava - odbočte doleva,

Počítejte otáčky

Raz-dva-tři, nezůstávejte pozadu. (Otočte své tělo doprava a doleva.)

Začneme dřepovat – Raz, dva, tři, čtyři, pět.

Ten, kdo dělá cvičení

Možná bychom si měli zatancovat na dřepu. (Dřepy.)

Nyní zvedněme ruce

A trhnutím je upustíme.

Jako bychom skákali z útesu

Letní slunečný den. (Děti zvednou rovné paže nad hlavu, pak je prudkým pohybem spustí a posunou dozadu, pak zase prudkým pohybem nahoru atd.)

A teď kráčet na místě,

Doleva-doprava, stop, jedna-dvě. (Jděte na místo.)

Nyní můžete jíst, ale co jedí ve vesmíru? Pro astronauty existuje speciální jídlo a dávají ho do zkumavek (Snímek 15, aby nemohla obletět loď, protože ve vesmíru je stav beztíže (Snímek 16,17)

Podívejme se na naši planetu znovu z vesmíru. Jak je krásná! (Snímek 18)

Existuje jedna zahradní planeta.

V tomto chladném prostoru.

Jen tady jsou lesy hlučné,

Volání ptáků, stěhovavých.

Pouze na ní kvetou,

Konvalinky v zelené trávě.

A vážky jsou jen tady,

Překvapeně se dívají do řeky...

Postarej se o svou planetu -

Koneckonců, nikdo jiný takový není!

Ale je čas, abychom se vrátili domů. Jak poletíme domů? Pro vrácení jsou speciální kapsle. (Snímek 19, 20, 21)

Tak a jsme doma! (Snímek 22,23,24)

Měli jsme zajímavý výlet? Kdo z vás by se chtěl stát astronautem a proč? Co byste dělali ve vesmíru? Chtěli byste letět na jinou planetu, co byste tam dělali?

Kdybyste potkali obyvatele jiné planety, co byste řekli?

Výsledek:

Jak bychom se měli chovat k naší planetě? Co je potřeba udělat, aby byla ještě krásnější?

Ve volném čase můžete vyzvat děti ke kreslení vesmíru nebo planet.

Komplexní lekce v juniorské skupině II „Cesta do vesmíru“

CÍL: upevnit znalosti dětí o prvním kosmonautovi Yu.A.Gagarinovi; upevnit schopnost přednést již známý text podle schématu, aktivovat sluchové a zrakové analyzátory, upevnit znalost geometrických tvarů a schopnost je rozvrhnout podle vzoru; rozvíjet dětskou řeč, představivost a myšlení, schopnost vzájemné interakce; Povzbuzujte děti ke spolupráci, pěstujte v dětech schopnost naslouchat dospělým.

Aktivujte si slovník: planeta, souhvězdí, raketa, skafandr, měsíc.

Metody a techniky: herní, vizuální, verbální. hledání problémů, praktické.

Vybavení: mnemotechnická tabulka, portrét Yu.A. Gagarina, album „Veverka a Strelka“, výstava knih o vesmíru, výstava děl na téma „Vesmír“, stavebnice (plochá), ukázka „rakety“, karty s obrázky souhvězdí, skafandr pro každé dítě, kouzelná květina

PRŮBĚH TŘÍDY:

Rozhovor s dětmi:

Kluci, čí portrét vidíme?

Kdo letěl do vesmíru před Yu.A. Gagarinem?

Děti, chtěli byste se stát astronautem?

Vzpomeňme si na báseň „Jsme astronauti“ a řekněme ji pomocí schématu.

Hlavní část:

Ozve se zaklepání na dveře, Dunno vejde a pláče.

Pedagog: Dobrý den, nevím! Co se stalo?

Nevím: kluci, mám problém, chtěl jsem letět do ... Zapomněl jsem, jak se to jmenuje, ale znám o tom hádanku, pomozte mi ji uhodnout:

přichází noc - stoupá,

ráno ho vystřídá slunce. (měsíc)

Ano ano! Jaký jsi skvělý chlap! Chci letět na Měsíc, roste tam květina, která plní přání, a já jich mám tolik! Ale moje raketa je rozbitá...

Pedagog: nebojte se, nevím! Kluci, pomozme Dunno, postavme raketu

/děti staví raketu z ploché stavebnice na podlaze podle předlohy/

Pedagog: nyní je naše raketa připravena k letu. Kluci, chcete se vydat na vesmírnou cestu? Co by měl mít astronaut na sobě? Aby let proběhl v pořádku, máme pro vás všechny skafandr.

ZVUKY VESMÍRNÉ HUDBY

Pedagog: Naše malá vesmírná loď létá kolem vesmíru. A teď letíme kolem hvězd. Zastavíme se a podíváme se na ně blíže?

/Děti se přibližují k souhvězdím/

Pedagog: Kluci, podívejte, letěli jsme do vesmíru, ale bylo to, jako bychom skončili v zoo! Malé hvězdy se shromáždí u největší větší hvězdy a vytvoří se celé souhvězdí Podívejte se sem na souhvězdí LVA, co je to za souhvězdí?..../děti pojmenovávají souhvězdí podle zvířat, která jsou vyobrazena na mapách souhvězdí /Ale souhvězdí Velké a Malé medvědice je vidět nad vaším domem, když je úplná tma. Lidé říkají, že medvědi jsou začarované princezny.

Fízminutka

Učitel nabízí, že si zahraje hru „Kosmonauti“

/ZVUKY VESMÍRNÉ HUDBY/

Pedagog: a pak se objevily planety. Poletíme blíž, abychom je také viděli. Jak zajímavé! Jak jsou barevné! Lidi, co je to za planetu? skoro celý modrý?

/Děti odpovídají ZEMĚ,/proč je na ní tolik modré?/odpovědi dětí/

Učitel věnuje pozornost slunci - je největší.

Pedagog: Pozor, děti, přistáli jsme na Měsíci

Nevím: To je skvělé, kluci, to je kouzelná květina! Kluci, máte nějaké přání? (odpovědi dětí)

Pedagog: Jaké je tvé přání, nevím? Ano, sním o tom, že budu mít hodně přátel!

Pedagog: Kluci, chcete být Dunnovi přátelé? (Ano!) No, nevím, podívejte se, kolik přátel hned máte!

Nevím: moji přátelé ve slunném městě mají také tolik přání!

Pedagog: na naši další cestu, nevím, určitě vezmeme vaše přátele! Vážně, chlapi? No, teď je čas, abychom se všichni vrátili do školky! Kluci, posaďte se v raketě!

ZVUKY VESMÍRNÉ HUDBY

Pedagog: Kluci, líbil se vám náš výlet? Co takhle nevím?

Nevím: Děkuji! Opravdu jsem si užil cestování s vámi! Ale je čas, abych se vrátil do svého květinového města!

Pedagog: Nevím, zapomněli jste si batoh!

Nevím: Úplně jsem zapomněl, kluci, teď jste všichni moji přátelé! Chci ti dát květiny, jsou také kouzelné, každá květina má překvapení. Tyto květiny rostou v mém květinovém městě! (dává a loučí se)

VÝSLEDEK LEKCE

Děti odpovídají na otázky týkající se lekce.

Shrnutí obsáhlé lekce

Městský předškolní vzdělávací ústav

školka s. Okres Dolgoye Veydelevsky, oblast Belgorod

PROJEKTOVÁNÍ A VÝZKUMNÁ ČINNOST

(KRÁTKODOBÝ PROJEKT)

MLADŠÍ VĚKOVÁ SKUPINA

"Den kosmonautiky"

Gvozdenko Olesja Alexandrovna.

vesnice Dolgoe

Problém : děti neznají svátek - Den kosmonautiky, o prvním letu Jurije Alekseeviče Gagarina do vesmíru. Tento projekt byl vytvořen k vyřešení tohoto problému.
Zdůvodnění problému:
1. Rodiče nevěnují dostatečnou pozornost ruským svátkům, konkrétně Dni kosmonautiky.
2. Děti nemají žádné znalosti o vesmíru, o prvním člověku, který letěl do vesmíru, ani o existenci svátku v Rusku – Dne kosmonautiky.
Typ projektu: kognitivní a kreativní.
Typ projektu : krátký.
Účastníci projektu : děti 2. juniorské skupiny, učitelé, rodiče.
Cílová: Seznamte děti s ruským svátkem – Dnem kosmonautiky, do vesmíru, s prvním kosmonautem Yu.A. Gagarinem
úkoly:
1. Dejte dětem poznatky o ruském svátku - Dni kosmonautiky, o vesmíru, o prvním kosmonautovi Yu.A.Gagarinovi. Vzbudit zájem o prohlížení ilustrací o vesmíru. Učit aktivitu a kolektivismus.
2. Aktivovat sluchové a zrakové analyzátory, rozvíjet řeč, představivost a myšlení u dětí. Rozvíjet dovednosti vzájemné interakce, povzbuzovat děti ke spolupráci.
3. Pěstujte úctu k lidem pracujícím ve vesmíru, disciplínu a zvídavost. Vzbuďte lásku a hrdost na svou zemi. Rozvíjet u dětí schopnost naslouchat dospělým.
4. Aktivujte slovní zásobu: planeta, vesmír, souhvězdí, raketa, skafandr, měsíc, vesmír, astronaut.
Očekávané výsledky:
1. Zájem dětí o téma prostoru, projevy jejich kognitivní činnosti.
2. Umožněte dětem převzít iniciativu samy: při prohlížení ilustrací, zapojování se do rozhovorů, diskusí, stavění ze stavebnic, stavebnic, raket podle vlastních představ a ukazování kreativity a detailu ve své práci.
3. Baví je kreslit, vyřezávat a hrát si.
4. Účast na společných aktivitách rodičů, oslava Dne kosmonautiky.
Produkt projektové činnosti : Výzdoba skupiny a šatny; výstava dětských prací „Cestování vesmírem“; cestovní leporelo pro rodiče „Dovolená 12. dubna – Den letectví a kosmonautiky“.
Realizace projektu:
1. Práce s rodiči:
- konzultace „Seznámení dítěte s vesmírem“;
- složka – pohyb „Dovolená 12. dubna - Den letectví a kosmonautiky“
- konverzace „Jakými formami práce lze dětem představit vesmír a svátek Dne kosmonautiky“
- řemesla a kresby vytvořené společně s dětmi „Tento úžasný prostor“.
2. Práce s dětmi (viz přílohy):
1. Recenze materiálu na téma „Vesmír“;
2. Konverzace „Jaké je to nebe?“;
3. Aplikace „Cestování vesmírem“;
4. Čtení básní, kladení hádanek na téma „Vesmír“;
5. Rozmístění raket, hvězd, letadel a slunce z počítacích tyčinek (překrýváním);
6. Venkovní hry: „Sun a Rain“, „Sunny Bunnies“;
7. Prstová gymnastika „Mraky“, „Slunce svítí“;
8. RPG „Let do vesmíru“;
9. Dechová cvičení „Breeze“;
10. Lekce tělesné výchovy „Raketa“;
11. Sledování kreslených filmů „Belka a Strelka“, „Luntik“, „Dunno on the Moon“.
12. Poslech písní „Let’s paint all the planets“ (Barbariki), „White-winged horses clouds.“
Výsledek práce:
1. Výstava děl „Tento úžasný prostor“
2. Kolektivní práce s dětmi „Cestování vesmírem“

Aplikace

Aplikace "Cestování vesmírem"

Úkoly. Vzbudit zájem o vytvoření kolektivní kompozice „Space Travel“. Naučte děti vytvářet obrázek rakety z hotových tvarů (čtverec, trojúhelník, kruhy různých velikostí). Posílit dovednost lepení hotových forem. Cvičte kreslení houbou a dlaněmi. Vytvářet podmínky pro samostatný výběr materiálů a prostředků uměleckého vyjádření. Rozvíjejte smysl pro formu a kompozici. Pěstujte zvědavost a důvěru.
Přípravné práce:
Rozhovor o vesmíru (pohlednice, fotografie, učební pomůcky). Venkovní hry „Slunce a déšť“. Rozložení rakety z různých předmětů (tužky, počítací tyčinky, tkaničky).

Prstová gymnastika „Kosmonaut“.
Hvězdy září na temném nebi,
(Prsty zatnout a povolit)
Astronaut letí v raketě.
(Dlaně sepjaté nad hlavou)
Den letí a noc letí
A dívá se dolů na zem.
Vidí pole shora,
(spojit prsty)
Hory, řeky a moře.
(Ruce roztažené do stran)
Vidí celou zeměkouli,
Zeměkoule je náš domov.
(Dlaně nad hlavou „střecha“).
Materiály, nástroje, zařízení.
List barevného papíru. Papírové tvary - čtverce, trojúhelníky, kolečka, lepidlo, látkové ubrousky. Obrazový materiál.
Obsah lekce.
Učitel čte dětem báseň „Raketa“:
Pilot ve vesmírné raketě
díval se na Zemi shora.
Zatím nikdo, nikdo na světě
Takovou krásu jsem ještě neviděl.
Učitel nakreslí na tabuli obrázek rakety pomocí geometrických tvarů (tělo - čtverce, nos-trojúhelník atd.). Upozorňuje děti na části připravené k práci. Děti vytvářejí aplikace.
Dynamická pauza "Raketa"
A teď jsme s vámi, děti,
(Postavte se na prsty a zvedněte)
Odlétáme na raketě.
(Nahoru a natáhněte se co nejvýše)
Vstaň na špičky,
A pak ruce dolů.
(Jemně spusťte ruce dolů).
Jedna dvě tři! Protáhnout se.
(Dosáhnout).
Tady letí raketa!
(Běhejte na místě lehkým poklusem.)
Pak, je-li to žádoucí, se přidají komety a slunce.
Po hodině.
Design výstavy „Cestování vesmírem“. Čtení básně:

Konverzace "Jaké je tam nebe?"

Úkoly. Oživit v paměti dětí holistický obraz oblohy, jevů na obloze, aktivovat emocionální sféru dětí a přimět je tak k účasti na konverzaci. Aktivace všech duševních procesů kladením otázek dětí. Obohacení slovní zásoby.
Průběh rozhovoru:
vychovatel:
Děti, každý den chodíme ven a díváme se na... (odpovědi dětí). Zvednutím hlavy zjistíme, zda je dnes zataženo nebo jasno, zataženo nebo deštivo. co je nebe? (odpovědi dětí). Nyní si poslechněte báseň:
Černá, šarlatová, modrá, červená
Obloha je rozmanitá.
Ráno, stejně jako večer, je osvětleno červeně,
Černá v noci, když svíčky zhasnou
Lampy, lucerny a lucerny,
Vidíš hvězdy a měsíc. Dívej se.
Ráno. A slunce posílá paprsky,
Naše obloha je opět modrá.
vychovatel:
Nebe je obrovský prostor nad zemí. Někdy je vyjádřena jako modrá kupole oblohy. Nebe je veškerý prostor, který vidíme nad našimi hlavami. Řekněte mi lidi, jaké je nebe? (odpovědi dětí).
vychovatel:
Přes den je světlá, modrá nebo tmavě modrá. Za jasných dnů na obloze svítí slunce. V noci obloha ztmavne, zčerná, ozdobená hvězdami a měsícem. Mraky plují po obloze ve dne i v noci, ale někdy je obloha jasná, jasná a bez mráčku. Mraky jsou shlukem drobných kapiček vody nebo drobných kousků ledu (v chladném období dochází ke kondenzaci vodní páry v atmosféře). Ve vzduchu je vždy vodní pára.

Jaké je tam nebe?

Proč je nebe černé a ponuré? co je na nebi? Jak vypadají mraky?
Není nic vyššího než nebe
Chodí tam mraky.
Nebe dýchá,
Z dálky jsou hvězdy na nebi,
Jako mihotající se korálky.
Zdobení nebe,
A ráno zmizí,
Rozplynutí se jako sen.
Ptáci létají volně po obloze,
Jen jim jsou dána křídla,
Ale někdy lidé sní:
Létají nad zemí.
Napravo je nebe, nalevo je nebe,
No, letíš, létáš:
Buď je to pravda, nebo fikce,
Nebudeš to vědět hned!
Jako pomněnkové květiny -
Jemná modrá.
Někdy, jako chrpy,
A někdy jako moře!
Ale jsou dny, kdy
Vzteklý a temný
Tehdy změní barvu -
Zamračí se a zčerná.
V noci - v jasných hvězdách,
Přes den - se zářivým sluncem!
S mraky, barva sněhu...
co to je? Tohle je... (Nebe.)

Čtení básní na téma "Vesmír".

Země.
Existuje jedna zahradní planeta,
V tomto chladném prostoru.
Jen tady jsou lesy hlučné,
Volání stěhovavých ptáků,
Je to jediný, na kterém kvetou
Konvalinky v zelené trávě,
A vážky jsou jen tady,
Překvapeně se dívají do řeky...
Postarej se o svou planetu -
Koneckonců, nikdo jiný takový není!
(Jakov Akim)

Sluneční Soustava.
Nejprve se setká se slunečními bouřemi
Nepolapitelný, malý Merkur.
Druhá, za ním, je Venuše.
S těžkou, hutnou atmosférou.
A za třetí, kolotoč se točí,
Naše pozemská kolébka.
Za čtvrté – Mars, rezavá planeta,
Ten červeno-oranžový.
A pak spěchají jako roj včel,
Asteroidy na oběžné dráze.
Pátý je Jupiter, velmi velký.
Je jasně vidět na hvězdné obloze.
Šestý - Saturn, v luxusních prstencích,
Okouzlující, pod paprsky slunce.
Za sedmé - Urane, lehni si jako gauč,
Jeho dlouhá cesta je ostatně náročná.
Osmý je Neptun, čtvrtý plynový obr,
Dandy v krásné modré košili.
Pluto, Charon, devátý v systému,
Ve tmě, duet uvolnil čas.
(Jakov Akim.)

Svítit na nás, sluníčko, svítit...
Je snadné s vámi žít!
A dokonce i píseň po cestě.
Zpívá to samo.
Za mraky od nás,
Nechoď, nechoď!
A les, pole a řeka
Teplo a slunce jsou vítány.
- Svítit na nás, sluníčko, svítit na nás,
Nechoďte za mraky!
V ostrém slunci ježci
Trny rostou rychleji
-Fáma se šířila marně,
Že nás ruší slunce.
Žába občas zakváká,
Taky se ráda zahřívá!
- Svítit na nás, sluníčko, svítit na nás,
Vstávání brzy ráno.
Když jsi tady, neodletíme pryč,
Na jih, do cizích zemí.
(
Jakov Akim.)

Cestování na Měsíci .
-U měsíčního moře
Zvláštní tajemství -
Nevypadá jako moře.
Vody v tomto moři
Ani trochu
A nejsou tam ani ryby.
Ve vlnách toho
Nemožné se potápět
Nemůžeš se v tom cákat,
Nemůžeš se utopit.
Plavat v tom moři
Pohodlné jen pro ty
Kdo plave,
Pořád mu to vůbec nejde!
(Gianni Rodari.)

JURI GAGARIN.
Jednoho dne jsem se táty zeptal:
„Kdo je Jurij Gagarin?
Asi je hodně důležitý
Moc o něm nevím..."
A táta mi odpověděl:
"Jsem rád, že ses mě na to zeptal,
Je to statečný a odvážný pilot,
Oslavil zemi po celém světě.
Gagarin byl první na světě
Kdo kdysi letěl do vesmíru?
Chlapcům na naší planetě
Dal mi sen stát se astronautem."
Teď jsem hrdý, že to vím
Kdo byl Jurij Gagarin?
Zeptejte se mě, já vám hrdě odpovím:
Je to astronaut, který jako první dosáhl hvězd
Chci se stát astronautem
Gagarin je pro mě příkladem.
Jako první letěl do vesmíru
Pak v SSSR.
Celý svět poslouchal vzrušeně,
Není to zázrak pro všechny?!
Poprvé letěl do vesmíru
Sovětský muž!
Od té doby uplynulo mnoho let.
Už jsme si zvykli
Co se tam stalo na návštěvě
Už ne sám.
Je zde Den kosmonautiky.
Já to chci také.
Jen potřebuji dospět
A poletím do vesmíru!!!
(Tatiana Shapiro.)

G. Sapgir
Roztáhl svůj ohnivý ocas,
Mezi hvězdami se řítí kometa.
- Poslouchejte, konstelace,
poslední novinky,
Úžasné zprávy
Nebeské zprávy!
Spěchá divokou rychlostí,
Byl jsem na návštěvě u Slunce.
V dálce jsem viděl Zemi
A nové družice Země.
Odlétal jsem pryč ze Země,
Lodě létaly za mnou!
(
G. Sapgir)
hvězdy.
co jsou hvězdy?
Pokud se tě zeptají -
Odpovězte odvážně:
Horký plyn.
A také přidat,
A co víc, je to vždycky
Nukleární reaktor -
Každá hvězda!
(
Rimma Aldonina)
Kometa
Jaký luxusní zázrak!
Téměř okupuje polovinu světa,
Tajemné, moc krásné
Nad Zemí se vznáší kometa.
A chci přemýšlet:
- Kde
Přišel k nám světlý zázrak?
A chce se mi brečet, když
Odletí beze stopy.
A oni nám říkají:
- To je led!
A její ocas je prach a voda!
Nevadí, přichází k nám zázrak,
A Miracle je vždy úžasný!
(G. Sapgir)

Hádanky o vesmíru.

Existuje speciální potrubí
Vesmír je v něm vidět,
Podívejte se na kaleidoskop hvězd
Astronomové v... (dalekohled)


Existuje speciální kosmická loď,
Vysílá signály na Zemi všem.
Jako osamělý tajemný cestovatel,
Umělý létá na oběžné dráze... (satelit)

Žádný začátek, žádný konec
Žádná zadní část hlavy, žádná tvář.
Každý ví: mladí i staří,
Že je to obrovská koule.
(Země)


Kdo se převléká čtyřikrát do roka? (Země)

Na obloze visí žlutá deska.
Žlutý talíř dává každému teplo.
(Slunce)

U dveří, u okna
Žádné klepání nebude
A bude stoupat
A všechny to probudí.
(Slunce)

U babičky nad barákem
Kousek chleba visí.
Psi štěkají a nemohou to dostat.
(Měsíc)

Blikající obrovský ocas ve tmě,
Spěchání mezi jasnými hvězdami v prázdnotě
Není hvězda, není planeta, Záhada vesmíru - ... (kometa)

Osvětluje cestu v noci,
Nenechá hvězdy spát.
Nechte všechny spát, ona nemá čas na spánek,
Na obloze je pro nás světlo... (Měsíc)

Rozložení počítacích tyčinek a zápalek.

Venkovní hry

"Slunce a déšť"
1.Cíl: Rozvíjet schopnost dětí běžet všemi směry, aniž by do sebe narážely, a rychle reagovat na signál.
Jak si hrát: Děti sedí na židlích. Když učitel řekne slunečno - všichni jdou, hrají si, prší - rychle běží na svá místa.
Déšť, déšť, více zábavy,
Kápni, nešetři ani kapkou,
Jen nás nezabíjej,
Neklepejte zbytečně na okno!

"Sluneční zajíčci"
Cíl: Naučte se provádět různé pohyby, rozvíjet zrakové vjemy a vytvářet si představy o světle a tmě.
Materiál: zrcadlo.
Průběh hry: Vyberete-li si okamžik, kdy se slunce dívá oknem, zachyťte paprsek pomocí zrcadla a upoutejte pozornost dětí na to, jak sluneční paprsek skáče na zeď, strop, židle. Nabídněte, že se dotknete světelného bodu – zachytíte sluneční paprsek.
Sluníčkoví zajíčci,
Skákání na zeď
Sluníčkoví zajíčci,
Cválají mlčky.
Jasný paprsek slunce
Pustil zajíčky dovnitř.
Dívky a chlapci
Paprsek mě probudil.

Prstová gymnastika

"Slunce svítí"
Cíl: Rozvinout souvztažné pohyby rukou, jemnou motoriku prstů, naučit se rozepínat a zapínat kolíčky na prádlo.
Materiály: Žlutý kruh (oboustranný), silný karton o průměru 15 cm, kolíčky na prádlo.
Průběh hry. Začněte hru příběhem: „Podívejte se z okna: vidíte, jak jasně svítí slunce. Udělejme stejné slunce. Z tohoto kruhu (ukazuje) uděláme sluníčko. Dáme mu nějaké paprsky." Ukažte dětem, jak připevnit kolíčky na prádlo na okraje kruhu. Věnujte pozornost skutečnosti, že musíte stisknout konce kolíčku dvěma prsty současně. Poté vyzvěte děti, aby „odstranily“ paprsky. („Teď slunce nesvítí jasně“).
"mraky"
Propletli jsme si prsty
A natáhli ruce.
No, teď jsme ze Země.
Odháníme mraky.
Cvičení se provádí ve stoje. Děti si propletou prsty, natáhnou ruce dlaněmi dopředu a pak je zvednou a natáhnou co nejvýše.

Hra na hrdiny.


"Let do vesmíru"

Cíl: Poskytnout dětem znalosti o práci astronautů, o letech do vesmíru; pěstovat zvědavost, touhu být jako astronauti; aktivace slovníku. Formování schopnosti provádět s pomocí dospělého několik herních akcí kombinovaných dějovou epizodou.
Herní materiál: stavební materiál, hračky, herní atributy, ilustrace.
Průběh hry: Abychom u dětí rozvinuli zájem o hru, prohlížíme si ilustrace „Kosmonauti“ v encyklopediích, knihách, mluvíme s nimi o vesmírných profesích, o vlastnostech, které by měl mít astronaut. Probíráme s dětmi vlastnosti lidí – astronautů. Velitel lodi, klidný a sebevědomý, hlásí Zemi o výsledcích pozorování ve vesmíru; Dispečer přijímá informace z vesmíru a předává je lodi. „Let do vesmíru“ může zahrnovat následující momenty: výcvik astronautů, vyšetření lékařem, nástup do rakety, start kosmické lodi, práce ve vesmíru, zprávy z paluby kosmické lodi, řízení letu ze Země, přistání, setkání na Zemi , lékařská prohlídka, odpočinek astronautů po letu, podání zprávy o průletu a dokončení kosmického letu.
Poté vyzvěte děti, aby postavily raketu ze stavebního materiálu.
Při konstrukci konstrukce rakety identifikuje její části, nos, poklopy, přihrádky,
okénka, ovládací panel. Nejprve se učitel vžije do role kosmonauta, poté pozve děti (velitel lodi, kosmonaut). Podporujte touhu dětí samostatně vybírat hračky a atributy pro hraní pomocí náhradních předmětů.

Dechová cvičení

"Vánek"

Nácvik dovednosti správného dýchání nosem; tvorba hlubokého výdechu. Učitel předvádí správné provedení cviku: nadechněte se nosem, našpulte rty a dlouze foukejte jako vánek. Ujistěte se, že máte při nádechu zavřená ústa. Opakujte 4-5krát.

Lekce tělesné výchovy „Raketa“

"Raketa"

Jedna-dva, je tu raketa.
(dítě zvedne ruce)
Tři nebo čtyři, vzlétněte brzy.
(roztáhne ruce do stran)
K dosažení slunce
(kruh s rukama)
Astronauti potřebují rok.
(vezme si ruce na tváře, zavrtí hlavou)
Ale drazí my se nebojíme
(paže do stran, tělo se naklání doleva a doprava)
Každý z nás je sportovec
(ohýbá lokty)
Létání nad zemí
(roztáhne ruce do stran)
Pojďme ji pozdravit.
(zvedá ruce a mává)

Konzultace pro rodiče „Seznámení dítěte s vesmírem“.

Vesmír je obrovský prostor bez konce a okraje, který obklopuje naši planetu. V tomto prostoru se pohybují hvězdy, obíhají kolem nich planety, létají komety a meteory.
Země je planeta, na které žijeme. Z vesmíru vypadá jako krásná modrá koule (podívejte se s dětmi na zeměkouli nebo ilustrace planet). Většinu Země pokrývá modrá voda rozlehlých oceánů. Bílé skvrny jsou mraky, sníh a led. Pozemek tvoří obrovské rozlohy zelenohnědé barvy, prostory pokryté kamenem a zeminou.
Země je jediná obyvatelná planeta, o které víme. Lidé, rostliny a zvířata mohou žít na Zemi, protože není ani příliš horko, ani příliš zima. Na Zemi je voda k pití a vzduch k dýchání. Jsou nezbytné pro všechny živé organismy.
Planeta Země je spolu s dalšími planetami, kometami, asteroidy a meteoritovou hmotou součástí Sluneční soustavy, která je zase součástí obrovské hvězdné soustavy – Galaxie. Sluneční soustava je tvořena devíti velkými planetami se satelity a jedinou hvězdou – Sluncem, kolem kterého obíhají všechna tělesa soustavy.
"Proč se měsíc mění v měsíc?"
Vzhled Měsíce se mění každý den. Nejprve vypadá jako úzký srp, pak se zaplní a po pár dnech se zakulatí. Po několika dalších dnech se Měsíc v úplňku postupně zmenšuje a opět se stává jako srpek. Půlměsíc je často nazýván měsícem. Pokud je srpek měsíce otočen doleva, jako písmeno „C“, pak říkají, že měsíc „stárne“ a brzy úplně zmizí. Tato fáze měsíce se nazývá „novoměsíc“. Poté se Měsíc postupně mění z úzkého srpku otočeného doprava do úplňku. Než se naplní, „roste“. Chcete-li vysvětlit skutečnost, že Měsíc je tak odlišný a postupně se mění ze sotva znatelného „srpu“ na kulatou jasnou krásu, můžete se obrátit na model se zeměkoulí. K tomu budete potřebovat zeměkouli, nějaký zdroj světla, například svíčku a malou kouli - „Měsíc“. Ukažte dětem, jak Měsíc obíhá kolem Země a co se děje s osvětlením a jak ovlivňuje vzhled Měsíce. Měsíc obíhající kolem Země se k ní otáčí se zcela osvětleným povrchem, někdy částečně osvětleným, někdy tmavým. Proto se vzhled Měsíce v průběhu měsíce průběžně mění (zkoumání ilustrací zobrazujících měsíc, měsíc).
Satelit blízko planety,
Svítí odraženým světlem.
Teď je to jako měsíc, teď je to kulaté,
Dává nám málo tepla.
Táhne za sebou vodu.
V oceánech z nebe,
A tak i voda
Pohybuje se tam a zpět
Jsou přílivy a odlivy.
A je taky krásná
Pokud je vše osvětlené -
Na obloze je úplněk.
"Planety a hvězdy".
Naše Země je obrovská koule. Vše, co naši Zemi obklopuje, včetně planety samotné, se nazývá Vesmír neboli vesmír. Vesmír je velmi velký a bez ohledu na to, jak moc letíme v raketě, nikdy se nám nepodaří dosáhnout jejího okraje. Kromě naší Země existují další planety: Mars, Venuše, Jupiter, Saturn, Uran, Merkur, Neptun, Pluto. Kromě planet existují hvězdy.
Hvězdy jsou obrovské zářící ohnivé koule. Slunce je také hvězda, je to žhavá koule plynu, zdroj světla, tepla a života ve Sluneční soustavě. Nachází se blízko Země, takže vidíme jeho světlo a cítíme jeho teplo. Existují hvězdy mnohonásobně větší a žhavější než Slunce, ale září tak daleko od Země, že se nám zdají jen jako malé tečky na noční obloze. Aby dítě tento jev pochopilo, můžete porovnat světlo baterky ve dne a večer ve tmě. Ve dne při ostrém světle paprsek baterky téměř není vidět, ale večer jasně svítí. Světlo hvězd je podobné světlu lucerny: ve dne je zakryto Sluncem (pozorování slunce a hvězd na ulici při procházce s dítětem). Hvězdy lze proto vidět pouze v noci. Zazpívejte se svým dítětem píseň „Sunshine“:
Takhle vychází slunce -
Vyšší, vyšší, vyšší!
(Děti pomalu zvednou sklopené ruce a postaví se na špičky.)
V noci slunce zapadne -
Dole, dole, dole.
(Děti pomalu spouštějí ruce.)
Dobře dobře
Slunce se směje.
A pod sluncem pro všechny
Je zábavné zpívat.
(Děti volně tančí.)
Hru „Sunny Bunnies“ můžete hrát pomocí zrcadla. A také venkovní hra s prvky prstové gymnastiky „Sun and Rain“:
Slunce na obloze
Svítí vesele.
Svítí vesele
Udržuje děti v teple.
(Děti zvednou ruce a mávají otevřenými dlaněmi ze strany na stranu.)
trochu prší,
Namočte cesty.
Kapat, kapat, kapat, kapat.
(Děti si poklepávají prsty na dlaně.)
Namočte cesty.
(Lehce potřást rukou.)
Dešti, neděs nás,
(Potřesou prstem.)
Ty, dešti, dohoň nás!
(Utíkají všemi směry.)
Když tedy mluvíme o rozvoji kognitivní činnosti dětí, konkrétně na téma „Vesmír“, L.S. Vygotsky poznamenal, že při nedostatku znalostí nevznikají otázky. V důsledku toho otázky kladené dětmi odrážejí úroveň jejich povědomí v určité oblasti znalostí a umožňují nám identifikovat zónu proximálního vývoje.

"Pojďme letět do vesmíru"


NOD „Umělecká kreativita. Rozlosování“ ve 2. skupině dorostu

na téma: "Hvězdné prostory"

pomocí netradičních technik kreslení

(stříkání, kreslení na mokrý plech)

úkoly: Naučte se vytvářet obraz hvězdné oblohy pomocí míchání barev na mokrém plechu, stříkání tvrdým štětcem. Cvičte kreslení pomocí těchto technik. Rozvíjet vnímání barev. Vložte další podrobnosti na pozadí: hvězdy, planety, rakety...

Materiál: silný list papíru A4, kvaš, měkký a tvrdý štětec, náčrtky hvězdné oblohy, předřezané obrázky (rakety, planety, hvězdy), lepicí tyčinka.

Pohyb GCD:

1. Organizační moment.

vychovatel: Svět hvězd je neuvěřitelně rozmanitý. Za jasného večera bez mráčku je obloha poseta mnoha hvězdami. Vypadají jako malé jiskřivé tečky, protože jsou daleko od Země. Ve skutečnosti jsou hvězdy obrovské koule plynu, podobné Slunci. Teplejší jsou modré. Existují hvězdy - obři a jsou malé - trpaslíci. Každá hvězda má jméno. Nejjasnější z nich jsou Sirius, Vega a Polaris. Tajemný svět hvězd a planet přitahoval pozornost lidí již od pradávna. Blíž a přístupnější se ale stal až průnikem člověka do vesmíru.

Kdo jsou astronauti a co dělají?

Doporučuji letět do vesmíru. Co tam uvidíme? (Děti si prohlížejí náčrtky a ilustrace, porovnávají odstíny barev na obloze a hvězd).

2. Praktická část.

Jsou vybrány vhodné barvy pro oblohu (černá, modrá, fialová). Děti malují měkkým štětcem na mokré prostěradlo.

Poté učitel ukáže, jak vyrobit sprej. Děti pomocí spreje malují hvězdnou oblohu.

Minuta z tělesné výchovy:

Čekají nás rychlé rakety

Létat na planety.

Cokoli chceme

Pojďme na tohle!

Ale ve hře je jedno tajemství:

Není místo pro opozdilce!

Kluci přiběhnou a berou rakety (barevné obruče). Každý, kdo nestihne zaujmout místo v raketě, je ze hry vyřazen.

3. Závěrečná část.

Děti dokončí práci přidáním malých detailů do své práce: nalepením hvězd, raket, planet (pokud si to přejí) na výkres.

Poté vymyslí název své práce a vymýšlejí příběhy.